Blog o prawie rodzinnym
close

pie-chart-153903_1280

W czasie trwania małżeństwa jeden z małżonków zawarł umowę spółki cywilnej z osobą trzecią. Wkładem do spółki były środki pieniężne pochodzące z oszczędności małżonków. W toku negocjacji prowadzonych pomiędzy stronami w sprawie o podział majątku pojawiło się pytanie: „Czy rozliczeniu podlega wkład do spółki cywilnej pochodzący z majątku wspólnego małżonków”.

 

Wkład do spółki cywilnej staje się majątkiem wspólników tej spółki. Od momentu jego wniesienia do spółki przestaje być składnikiem majątku wspólnego małżonków. Dlatego, aby rozliczyć wkład pochodzący z majątku wspólnego małżonków w podziale majątku należy traktować go jako nakład z majątku wspólnego małżonków na majątek odrębny drugiego małżonka (wspólnika spółki cywilnej).

 

Kolejnym pytaniem pojawiającym się jest „W jaki sposób nakład w postaci wkładu do spółki cywilnej powinien być rozliczony w postępowaniu o podziała majątku?”

 

Ustalenie  wartości  nakładu  powinno uwzględniać  wartość  fikcyjnie  ustalonego  udziału,  jaki  przysługiwałby  małżonkowi  – wspólnikowi  spółki,  gdyby  z  tej  spółki  wystąpił  w  momencie  ustania  wspólności majątkowej  małżeńskiej czyli np. w dniu prawomocności wyroku rozwodowego.

 

Podsumowując wkład wniesiony do spółki cywilnej ze środków z majątku wspólnego małżonków podlega rozliczeniu w sprawie podziałowej i nie powinien być pomijany, ponieważ zasadą jest podział całego majątku stron.

 

Zwracam jednak uwagę, że przedstawione zasady nie dotyczą sytuacji gdy małżonek – wspólnik spółki cywilnej świadczył na rzecz spółki jedynie usługi, ponieważ nie stanowią one wkładu wchodzącego do majątku spółki cywilnej. Dodatkowo w momencie rozwiązania spółki cywilnej byłemu wspólnikowi nie przysługuje zwrot wartości wykonanych usług.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.