W czasie trwania małżeństwa jeden z małżonków zawarł umowę spółki cywilnej z osobą trzecią. Wkładem do spółki były środki pieniężne pochodzące z oszczędności małżonków. W toku negocjacji prowadzonych pomiędzy stronami w sprawie o podział majątku pojawiło się pytanie: „Czy rozliczeniu podlega wkład do spółki cywilnej pochodzący z majątku wspólnego małżonków”.
Wkład do spółki cywilnej staje się majątkiem wspólników tej spółki. Od momentu jego wniesienia do spółki przestaje być składnikiem majątku wspólnego małżonków. Dlatego, aby rozliczyć wkład pochodzący z majątku wspólnego małżonków w podziale majątku należy traktować go jako nakład z majątku wspólnego małżonków na majątek odrębny drugiego małżonka (wspólnika spółki cywilnej).
Kolejnym pytaniem pojawiającym się jest „W jaki sposób nakład w postaci wkładu do spółki cywilnej powinien być rozliczony w postępowaniu o podziała majątku?”
Ustalenie wartości nakładu powinno uwzględniać wartość fikcyjnie ustalonego udziału, jaki przysługiwałby małżonkowi – wspólnikowi spółki, gdyby z tej spółki wystąpił w momencie ustania wspólności majątkowej małżeńskiej czyli np. w dniu prawomocności wyroku rozwodowego.
Podsumowując wkład wniesiony do spółki cywilnej ze środków z majątku wspólnego małżonków podlega rozliczeniu w sprawie podziałowej i nie powinien być pomijany, ponieważ zasadą jest podział całego majątku stron.
Zwracam jednak uwagę, że przedstawione zasady nie dotyczą sytuacji gdy małżonek – wspólnik spółki cywilnej świadczył na rzecz spółki jedynie usługi, ponieważ nie stanowią one wkładu wchodzącego do majątku spółki cywilnej. Dodatkowo w momencie rozwiązania spółki cywilnej byłemu wspólnikowi nie przysługuje zwrot wartości wykonanych usług.
Dodaj komentarz