Blog o prawie rodzinnym
close

ustalenie-nierownych-udzialow-wazne-powody

W ostatnim wpisie (link) przedstawiłem ogólne zasady dotyczące wielkości udziałów w majątku wspólnym byłych małżonków. Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym jest możliwe, między innymi, po wykazaniu istnienia tzw. ważnych powodów przemawiających za odejściem od ogólnej zasady równych udziałów byłych małżonków w majątku wspólnym.

 

Co należy rozumieć przez pojęcie „ważne powody”?

 

Szukając odpowiedzi na to pytanie nie znajdziesz jej w żadnym konkretnym przepisie kodeksu. Odpowiedź znajdziesz za to w licznych orzeczeniach sądowych.

 

Pojęcie ważne powody dotyczy oceny zachowania Twojego byłego małżonka, które jest przyczyną niższej wartości majątku wspólnego niż ta, która wystąpiłaby, gdyby były małżonek postępował właściwie. Chodzi przede wszystkim o nieprawidłowe lub uporczywe nieprzyczynianie się do zwiększania majątku wspólnego, pomimo posiadanych możliwości zdrowotnych i zarobkowych.

 

Chodzi o sytuacje, gdy małżonek nie podejmuje zatrudnienia, pomimo występujących ku temu sprzyjających okoliczności takich jak odpowiednie kwalifikacje zawodowe, stan zdrowia, brak konieczności sprawowania opieki nad dziećmi lub osobami bliskimi. Innym przykładem jest trwonienie majątku wspólnego czyli np. przeznaczanie uzyskanego wynagrodzenia na grę w kasynie.

 

Z drugiej jednak strony nieprawidłowe postępowanie polegać może na braku prawidłowej dbałości o zachowanie istniejącego już majątku wspólnego jak np. umyślne niszczenie majątku.

 

We wniosku o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, wskazując istnienie ważnych powodów można zwrócić uwagę na zachowanie byłych małżonków w czasie trwania małżeństwa względem rodziny, którą przez swój związek założyli. Ważne powody mogą występować w  sytuacji gdy jeden z małżonków rażąco lub uporczywie naruszał swoje obowiązki względem rodziny (drugiego małżonka, dzieci) bądź doprowadził do zawinionego rozkładu pożycia. Nie jest więc bez znaczenia przy ocenie ważnych powodów, kwestia winy w orzeczeniu rozwodowym. Pamiętać jednak należy, że samo orzeczenie rozwodu z winy jednego z małżonków nie przesądza od razu o istnieniu ważnych powodów.

 

Podsumowując, nie można w sposób jednoznaczny zdefiniować pojęcia ważnych powodów dotyczących ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, ponieważ powinny one być ustalane w oparciu o realia konkretnej sprawy.

 

W kolejnym wpisie przedstawię ostatni warunek ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym tj. stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.