Blog o prawie rodzinnym
close

money-549161_640

W poprzednich wpisach wyjaśniłem Ci ogólne zasady dotyczące wielkości udziałów w majątku wspólnym (link) oraz na czym polegają tzw. ważne powody w sprawie o ustalenie nierównych udziałów w tym majątku (link).

 

Ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym może nastąpić wyłącznie z uwzględnieniem stopnia przyczynienia się każdego z małżonków do powstania tego majątku. Dlatego, jeżeli wnosisz o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym np. po rozwodzie to musisz udowodnić, że nie tylko zaszły ważne powody, ale i że Twój stopień przyczyniania się do powstania majątku wspólnego był wyższy niż byłego współmałżonka.

 

Przyczynianie się małżonków do powstania majątku wspólnego polega na staraniach małżonków o prawidłowe funkcjonowanie i zaspokajanie potrzeb założonej przez nich rodziny. Pamiętaj, że o stopniu przyczyniania się do powstania majątku wspólnego nie decyduje wyłącznie wysokość zarobków lub innych dochodów. Znaczenie ma czy byli małżonkowie posiadanym majątkiem gospodarowali racjonalnie, czy lekkomyślnie go nie trwonili np. na bardzo drogie osobiste zainteresowania. Do oceny w jakim stopniu każdy z małżonków przyczyniał się do powstania majątku wspólnego uwzględnia się także osobistą pracę przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

 

Dlatego, ocena stopnia przyczynienia się do powstania majątku nie może opierać się wyłącznie na matematycznym rozliczeniu.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.