Blog o prawie rodzinnym
close

time-1485384_640

Kontynuując temat ustalenia nierównych udziałów, zapoczątkowany w poprzednich wpisach, pozostaje do wyjaśnienia kwestia przedawnienia. Czy żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym ulega przedawnieniu?

 

Analizując orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie ustalenia nierównych udziałów spotkałem się z dwoma poglądami. Zgodnie z pierwszym z nich żądanie ustalenia nierównych udziałów podlega przedawnieniu. W uzasadnieniu uchwały Sąd Najwyższy zapisał, że:

 

„Wobec braku określenia szczególnego terminu roszczenie o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym jako roszczenie majątkowe podlega ogólnemu dziesięcioletniemu przedawnieniu.”

 

Całkowicie odmienne stanowisko zostało zaprezentowane przez Sąd Najwyższy w nieco „aktualniejszej” uchwale z 1972 roku, zgodnie z którą żądanie ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym nie ulega przedawnieniu.

 

Który pogląd jest prawidłowy? W mojej ocenie w całości należy podzielić stanowisko, które mówi że żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym nie ulega przedawnieniu.

 

Pamiętaj jednak, że żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym po prawomocnym orzeczeniu o podział majątku wspólnego nie jest możliwe. Kiedy można złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym pisałem w poprzednim artykule (link).

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.