Kontynuując temat ustalenia nierównych udziałów, zapoczątkowany w poprzednich wpisach, pozostaje do wyjaśnienia kwestia przedawnienia. Czy żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym ulega przedawnieniu?
Analizując orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie ustalenia nierównych udziałów spotkałem się z dwoma poglądami. Zgodnie z pierwszym z nich żądanie ustalenia nierównych udziałów podlega przedawnieniu. W uzasadnieniu uchwały Sąd Najwyższy zapisał, że:
„Wobec braku określenia szczególnego terminu roszczenie o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym jako roszczenie majątkowe podlega ogólnemu dziesięcioletniemu przedawnieniu.”
Całkowicie odmienne stanowisko zostało zaprezentowane przez Sąd Najwyższy w nieco „aktualniejszej” uchwale z 1972 roku, zgodnie z którą żądanie ustalenia nierównych udziałów małżonków w majątku wspólnym nie ulega przedawnieniu.
Który pogląd jest prawidłowy? W mojej ocenie w całości należy podzielić stanowisko, które mówi że żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym nie ulega przedawnieniu.
Pamiętaj jednak, że żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym po prawomocnym orzeczeniu o podział majątku wspólnego nie jest możliwe. Kiedy można złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym pisałem w poprzednim artykule (link).
Dodaj komentarz