Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.
Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania długotrwałego postępowania sądowego, które może toczyć się od kilku miesięcy do nawet kilku lat w zależności od stopnia skomplikowania sprawy oraz regionu Polski.
Umowny podział majątku oszczędza stronom postępowania wiele niepotrzebnych stresów związanych z samą procedurą sądową. Jednak tego typu rozwiązanie jest możliwe tylko i wyłącznie gdy obydwie strony zgadzają się na podział. Musi bowiem istnieć konsensus co do wszystkich postanowień umowy.
Przepisy prawa dopuszczają zawarcie umowy o podział majątku, nie określając przy tym żadnych jej obligatoryjnych elementów, więc sama treść umowy została pozostawiona woli stron, które mogą z zastrzeżeniem ograniczeń ustawowych, uregulować likwidację istniejącej między nimi wspólności w sposób dowolny.
Gdy w skład dzielonego majątku wchodzą wyłącznie ruchomości umowa dotycząca ich podziału może być zawarta w formie dowolnej, lecz zaleca się by była to przynajmniej forma pisemna, która będzie konieczna w przypadku np. czynności związanych z rejestracją pojazdu, który wchodził w skład majątku wspólnego. Jeżeli natomiast podział majątku dotyczy nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego.
Umowa o podział majątku wspólnego powinna zawierać w pierwszej kolejności miejsce jej zawarcia oraz szczegółowe określenie stron przystępujących do niej. Następnie Strony powinny określić:
– skład majątku wspólnego, który podlega podziałowi oraz wartość poszczególnych składników majątku;
– wielkość udziałów stron w majątku wspólnym;
– sposób podziału;
– oświadczenia o przeniesieniu udziałów;
– oświadczenie dotyczące spłat i dopłat oraz terminów dotyczących ich uiszczania.
Warto również mieć na uwadze, że umowa o podział majątku może dotyczyć całego majątku wspólnego lub tylko jego części. Zatem jeżeli w skład majątku wspólnego wchodzą ruchomości oraz nieruchomość, strony mogą zawrzeć umowę w formie dowolnej dotyczącej wyłącznie ruchomości, zaś podział nieruchomości dokonać w późniejszym terminie w formie aktu notarialnego.
Panie mecenasie, czy jest Pan w stanie przygotować umowę o podział majątku?
Moja poszła w tango na emigracji, ale wierze, że możemy się dogadać, jesteśmy już po słowie (traktor i pole na mnie, pieniążki częściowo dla niej).
Pozostaje tylko kwestia ułożenia formalności.
Szanowny Panie,
Dziękuję za komentarz. Oczywiście mogę Panu pomóc we wszystkich formalnościach związanych z podziałem majątku, w tym z przygotowaniem odpowiedniej umowy. W celu uzgodnienia szczegółów proszę o bezpośredni kontakt mailowy bądź telefoniczny.
Panie Mecenasie,
Tyram za granicą na szparagach. Chłop siedzi w Polsce i pije pod sklepem nierób jeden. Chce mi zabrać pole i traktor. A czym ja kartofle obrobię na wiosnę? Spłacić mnie chce obibok jeden. Tylko czym, jak on tylko z renty żyje?
No to mamy problem. A na kogo jest gospodarstwo?
Pani, jak na kogo? Na mnie – ojcowizna. od dziada pradziada.
Witam,
Czy w przypadku lokatorskiego prawa do lokalu można w umowie zawrzeć komu to prawo będzie przysługiwać? Oraz czy będzie konieczne skorzystanie z rzeczoznawcy aby ustalić wartość mieszkania a co za tym idzie aby spółdzielnia ustaliła wysokość wkładu mieszkaniowego? Chodzi o to, że chcemy aby była żona otrzymała prawo lokatorskie oraz wkład bez obowiązku spłaty i czy w takim przypadku nie wystarczy właśnie zapis, że podział jest taki, że otrzymuje ona 100% wkładu mieszkaniowego bez podawania kwoty?
Pozdrawiam
Witam,
W umowie o podział majątku oraz w ugodzie sądowej nie ma konieczności podawania wartości poszczególnych składników majątku w tym lokatorskiego prawa do lokalu.
Pozdrawiam