Blog o prawie rodzinnym
close
Ugoda zawarta przed sądem w sprawie o podział majątku wspólnego
Dariusz Wójcik
lut 17, 2017

pexels-photo-126345

W ostatnim wpisie (link), pisałem o argumentach przemawiających za poważnym potraktowaniem i rozważeniem możliwości zawarcia ugody przed sądem w sprawie o podział majątku wspólnego. W komentarzu padło pytanie, kto przygotowuje ugodę sądową. Krótko, w sposób uproszczony postaram się przedstawić jak najczęściej wygląda przebieg postępowania sądowego zakończonego ugodą.

 

Po złożeniu przez jedną ze stron wniosku o podział majątku sąd wyznacza termin rozprawy oraz zobowiązuje stronę przeciwną do ustosunkowania się co do treści złożonego wniosku. Na rozprawie sąd w pierwszej kolejności nakłania strony do ugodowego zakończenia postępowania. Często również sąd kieruje strony do mediacji, gdzie pojawia się zawodowy mediator mający pomóc w wypracowaniu zgodnego stanowiska.

 

W przypadku, gdy strony wyrażą wolę zawarcia ugody, wówczas sąd odracza rozprawę na kolejny termin, dając w ten sposób czas na dojście stron do porozumienia.

 

W przerwie pomiędzy rozprawami strony powinny wypracować wspólne satysfakcjonujące stanowisko. W praktyce jest to utrudnione, ponieważ sprawy o podział majątku dotyczą byłych małżonków, przeważnie pozostających w konflikcie lub w dalszym ciągu żywiących wzajemną urazę.

 

Dlatego, z pomocą przychodzą profesjonalni pełnomocnicy, którzy w sposób obiektywny oraz bez emocji potrafią pomóc wynegocjować najkorzystniejsze warunki ugody. W przypadku korzystania z usług pełnomocników, w większości przypadków to na ich barkach spoczywa ciężar przygotowania projektu ugody zawierającego bezpieczne rozwiązania.

 

W sytuacji, gdy strony porozumiały się co do sposobu podziału majątku oraz posiadają wypracowany projekt ugody, sąd na rozprawie wprowadza ugodę do protokołu z rozprawy pod warunkiem, że ugoda nie jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego oraz nie zmierza do obejścia prawa. W dalszej kolejności sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, kończąc w ten sposób postępowanie o podział majątku.

 

Mam nadzieję, że tym wpisem chociaż w minimalnym stopniu przybliżyłem procedurę zawierania ugody sądowej. Warto jednak pamiętać, że ugodę można zawrzeć na każdym etapie postępowania, a przedstawiony przeze mnie schemat nie jest jedyną możliwością ugodowego zakończenia postępowania.

 

 

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Marcin pisze:

  Czy ugoda może być w nierównych częściach i czy sąd będzie to kwestionował skoro taka jest wola stron?

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.