Blog o prawie rodzinnym
close

pexels-photo

Dziś uczestniczyłem w rozprawie o podział majątku przed Sądem Rejonowym w Tychach. Strony od dłuższego czasu nie mogły dojść do porozumienia jak podzielić ich wspólny majątek po rozwodzie, każdy próbował przeforsować swoje racje i argument. Sędzia prowadzący postępowanie na pierwszej rozprawie, nakłaniał strony do zawarcia ugody. Strony zrozumiały, że może to być właśnie ten czas, w którym dojdą do porozumienia i zakończą w zasadzie ostatni konflikt pomiędzy nimi. W toku negocjacji doszliśmy do ostatecznego porozumienia, a Sędzia zatwierdził ugodę i zakończył postępowanie na drugiej rozprawie kończąc w ten sposób postępowanie o podział majątku zaledwie po kilku miesiącach. Z sali sądowej wszyscy wyszli zadowoleni.

 

Dlaczego?

 

Ponieważ, według mnie, przy zawarciu ugody nie ma strony wygrywającej oraz strony przegrywającej. Każdy musi poczynić pewne ustępstwa, bez nich nie ma mowy o ugodzie.

 

Z mojego doświadczenia wynika, że ugoda pomiędzy byłymi małżonkami w sprawie o podział majątku jest zwykle najlepszym rozwiązaniem. Na korzyść ugody przemawia:

 

1. Czas – postępowania o podział majątku mogą toczyć się latami. Wyceny majątku przez biegłych, ewentualne uwagi oraz zastrzeżenia co do sporządzonych operatów szacunkowych, kolejne wyceny, przesłuchania świadków oraz przeprowadzenie pozostałych dowodów sprawia, że postępowanie sądowe jest długotrwałe.

 

2. Koszty – przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego specjalisty generuje koszty. Kwoty mogą wahać się od kilkuset złotych za wycenę samochodu po kilkadziesiąt tysięcy złotych za sporządzenie wyceny przedsiębiorstwa lub np. udziałów w grupie kapitałowej. Dodatkowo w przypadku zawarcia ugody, sąd zwraca połowę uiszczonej opłaty sądowej czyli 500,00 zł.

 

3. Komfort psychiczny – wizyty w sądzie są zazwyczaj dla stron stresującym przeżyciem, dzięki ugodzie można w zasadzie ograniczyć ilość rozpraw do minimum, zazwyczaj wystarczy jedna bądź dwie rozprawy.

 

 

Dlatego, w każdej sprawie należy rozważyć możliwość polubownego zakończenia postępowania.

 

 

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Mateusz pisze:

  ciekawy artykuł. jak wygląda zawarcie ugody przed sądem? to sąd przygotowuje ugode czy trzeba we własnym zakresie ją zredagować?

 • Avatar Aneta pisze:

  dzień dobry,

  mamy z mężem wspólny kredyt na mieszkanie. chciałabym, żeby on opuścił mieszkanie, ponieważ znęca się psychicznie nad moim synem i uważam, że to będzie sprawiedliwe. Ja wygląda podział majątku po rozwodzie? czy mogłabym przejąć kredyt i spłacać go sama i przepisać mieszkanie tylko na mnie? Czy w związku z podziałem majątku musiałbym spłacić męża? Jeśli tak to za co?

 • Avatar Krzysztof pisze:

  Panie Mecenasie
  co w przypadku kiedy należy podzielić majątek (wspólne mieszkanie na które zaciągnięty jest wspólny kredyt), ale jeden z małżonków :
  – mieszka w tym mieszkaniu ograniczając dostęp do mieszkanie drugiemu
  – mieszka tam z dziećmi
  – nie płaci zobowiązania kredytowego od 3 lat (tyle trwa proces rozwodowy)
  – nie osiąga dochodów (żyje z alimentów i socjalu)
  – ugoda o której jest napisane wyżej raczej nie ma szansy (konflikt )
  Pozdrawiam
  K.

  • Avatar Bogdan pisze:

   Panie Mecenasie
   Mam podobną sytuację jaką opisał wcześniej Krzysztof. Wygląda na to, że mój przypadek nie jest odosobniony:
   – wspólny dom, na budowę którego zaciągnięty został wspólny kredyt;
   – w domu mieszka żona z dziećmi. Ja wyprowadziłem się, aby na nie narażać się na inne nieprzyjemności jakie mogą wystąpić przy toczącej się sprawie rozwodowej;
   – nie płaci zobowiązania kredytowego oraz opłat za eksploatację domu od roku, od czasu złożenia przeze mnie pozwu rozwodowego;
   – pracuje i osiąga dochody;
   – ugoda o której jest napisane wyżej raczej nie ma szansy (ostry konflikt )
   Co można zrobić w takiej sytuacji? Jak dokonać podziału majątku
   Pozdrawiam
   Bogdan

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.