Blog o prawie rodzinnym
close

W czasie trwania związku małżeńskiego jeden z małżonków utworzył spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością obejmując w niej 99 ze 100 udziałów. Środki na utworzenie spółki pochodziły z oszczędności obojga małżonków.

suit-673697_640

 

W sprawie o podział majątku właściciel spółki (jeden z małżonków) twierdził, że udziały stanowią wyłącznie jego własność, ponieważ wchodzą do jego majątku osobistego. Przekonywał, że imię i nazwisko drugiego małżonka nigdzie w spółce nie występuje, dodatkowo małżonek ten nie świadczył pracy w spółce, dlatego nie ma prawa do udziałów  w firmie i nie powinien otrzymać tytułem spłaty żadnej kwoty.

 

Czy słusznie?

 

Analizując w różnych sprawach orzecznictwo sądowe natrafiłem na kilka skrajnych poglądów. Według jednego z nich udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabyte przez jednego z małżonków ze środków z majątku wspólnego mogą stać się składnikiem tego majątku (wspólnego) tylko wtedy, gdy małżonkowie tak postanowili. Konsekwencją przyjęcia tego poglądu jest to, że małżonkowie w sposób jednoznaczny musieliby zawrzeć porozumienie w którym określiliby przynależność udziałów do majątku wspólnego, a w przypadku braku porozumienia udziały w spółce weszłyby do majątku osobistego jednego tylko małżonka. W mojej ocenie jest to stanowisko nie do zaakceptowania.

 

Słusznym, według mnie, poglądem jest przyjęcie, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabyte w trakcie trwania małżeństwa z oszczędności obojga małżonków wchodzą w skład majątku wspólnego, zaś wspólnikiem staje się tylko jeden z małżonków.

 

W konsekwencji przyjęcia prezentowanego przeze mnie stanowiska, udziały w spółce powinny być przez strony rozliczone w sprawie o podział majątku. Wartość udziałów powinna być określana z dnia dokonywania podziału.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Piotr Skowroński pisze:

  Ciekawe artykuł. Kto i jak wycenia udziały?

  • Witam Panie Piotrze,

   W pierwszej kolejności udziały wyceniają sami zainteresowani, jeżeli nie dojdzie pomiędzy nimi do porozumienia wówczas konieczne staje się powołanie biegłego, który wycenia wartość udziałów.

   Dziękuję za komentarz, pozdrawiam

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.