W czasie trwania związku małżeńskiego, małżonkowie mają równe prawa i obowiązki. Czy stan taki pozostaje również po rozwodzie?
Zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, zgodnie z tą regułą majątek byłych małżonków powinien być dzielony po rozwodzie po równo, czyli 50/50. Równe udziały w majątku wspólnym występują gdy rozwiązane małżeństwo funkcjonowało w sposób prawidłowy, zgodny z powszechnie obowiązującymi regułami.
Od zasady równych udziałów w majątku wspólnym istnieje wyjątek. Były małżonek może w czasie trwania postępowania o podział majątku złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym np. w stosunku 80/20. W skrajnych sytuacjach ustalenie nierównych udziałów może polegać także na pozbawieniu jednego z małżonków całego udziału w majątku wspólnym.
Ustalenie nierównych udziałów jest uzależnione od spełnienia dwóch przesłanek:
– istnienia ważnych powodów przemawiających za odejściem od zasady równych udziałów,
– różny stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego.
Oba warunki są w sposób szczegółowy badane przez sąd. Były małżonek, który złożył wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym powinien powołać odpowiednie dowody w celu poparcia swojego żądania. Należy pamiętać, że to właśnie dzięki odpowiedniemu doborowi dowodów można w toku postępowania sądowego ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym. Gdy sąd uzna, że dowody nie uzasadniają ustalenia nierównych udziałów, wówczas nie uwzględni żądania (oddali wniosek).
W kolejnych artykułach, wyjaśnię Ci co należy rozumieć po pojęciem „ważne powody” oraz na czym polega różny stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego.