Blog o prawie rodzinnym
close

coin-1549071_640

W czasie trwania związku małżeńskiego, małżonkowie mają równe prawa i obowiązki. Czy stan taki pozostaje również po rozwodzie?

 

Zasadą jest, że małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, zgodnie z tą regułą majątek byłych małżonków powinien być dzielony po rozwodzie po równo, czyli 50/50. Równe udziały w majątku wspólnym występują gdy rozwiązane małżeństwo funkcjonowało w sposób prawidłowy, zgodny z powszechnie obowiązującymi regułami.

 

Od zasady równych udziałów w majątku wspólnym istnieje wyjątek. Były małżonek może w czasie trwania postępowania o podział majątku złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym np. w stosunku 80/20. W skrajnych sytuacjach ustalenie nierównych udziałów może polegać także na pozbawieniu jednego z małżonków całego udziału w majątku wspólnym.

 

Ustalenie nierównych udziałów jest uzależnione od spełnienia dwóch przesłanek:

 

– istnienia ważnych powodów przemawiających za odejściem od zasady równych udziałów,

– różny stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego.

 

Oba warunki są w sposób szczegółowy badane przez sąd. Były małżonek, który złożył wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym powinien powołać odpowiednie dowody w celu poparcia swojego żądania. Należy pamiętać, że to właśnie dzięki odpowiedniemu doborowi dowodów można w toku postępowania sądowego ustalić nierówne udziały w majątku wspólnym. Gdy sąd uzna, że dowody nie uzasadniają ustalenia nierównych udziałów, wówczas nie uwzględni żądania (oddali wniosek).

 

W kolejnych artykułach, wyjaśnię Ci co należy rozumieć po pojęciem „ważne powody” oraz na czym polega różny stopień przyczynienia się każdego z małżonków do powstania majątku wspólnego.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.