Blog o prawie rodzinnym
close
Sprzedaż udziału w nieruchomości po rozwodzie
Dariusz Wójcik
sty 24, 2017

art-1834853_640

 

W sprawie o podział majątku małżeńskiego, z którą ostatnio miałem do czynienia pojawiło się następujące pytanie: Czy były małżonek, a dokładnie mąż, może po rozwodzie sprzedać lub darować swój udział w mieszkaniu będącym majątkiem wspólnym osobie trzeciej?

 

Po zakończeniu postępowania rozwodowego pomiędzy stronami ustaje wspólność majątkowa małżeńska. Zasadą jest, że byli małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym czyli każdy po 50%. Istnieją wyjątkowe sytuacje, w których można odstąpić od tej ogólnej reguły, o których pisałem we wcześniejszych artykułach (tutaj). Do zakończenia postępowania o podział majątku wspólnego nie ma więc pewności w jakich wysokościach będą przysługiwały udziały byłym małżonkom w ich majątku. W wyjątkowych i skrajnych sytuacjach jeden z byłych małżonków może nawet w zupełności zostać pozbawiony udziału w majątku wspólnym.

 

Dlatego, po ustaniu wspólności ustawowej np. rozwodzie, sprzedaż lub darowizna przez jednego z byłych małżonków udziału w przedmiocie należącym do majątku wspólnego np. udziału we wspólnym mieszkaniu wymaga zgody byłego współmałżonka, a przy jej braku jest wobec niego bezskuteczna.

 

Sąd w postępowaniu o podział majątku uznając sprzedaż lub darowiznę za bezskuteczną w stosunku do drugiego byłego małżonka, powinien dokonać podziału majątku wspólnego tak, jakby sprzedaży lub darowizny w ogóle nie było, czyli biorąc pod uwagę stan tego przedmiotu z chwili ustania wspólności ustawowej, określić jego wartość według jego wartości rynkowej z chwili orzekania i dokonać stosownych rozliczeń między małżonkami.

 

Podsumowując, możliwa jest sprzedaż lub darowizna udziału jednego z byłych małżonków osobie trzeciej, jednakże dla jej skuteczności wymagana jest zgoda drugiego byłego małżonka.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Maciek pisze:

  Panie Dariuszu, czy przed sądem dzieli się również pieniądze? Czy rozdziela się je we własnym zakresie?

  • Panie Maćku.

   W postępowaniu o podział majątku powinien zostać podzielony cały wspólny majątek, między innymi środki pieniężne zgromadzone na kontach bankowych czy w gotówce. Nie ma jednak przeciwwskazań, aby środki pieniężne podzielić na etapie przedsądowym zgodnie z wolą obu stron.

   Pozdrawiam
   Dariusz Wójcik

 • Avatar Elżbieta pisze:

  Witam,

  Panie Mecenasie na jakiej podstawie prawnej opiera Pan swoje twierdzenie ?

 • Avatar Miro pisze:

  Witam,
  sprzedaż udziału po rozwodzie to prosta sprawa. Więcej można przeczytać też tutaj: https://grb-nieruchomosci.pl/sprzedaz-udzialu-w-nieruchomosci-po-rozwodzie/

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.