W toku sprawy o podział majątku wspólnego byłych małżonków, w której brałem udział, strona przeciwna zgłosiła wniosek o ustalenie, że w skład jej majątku osobistego wchodzi sprzęt AGD (wyposażenie kuchenne) o łącznej wartości ok. 20.000,00 zł.
Były małżonek uzasadniał swój wniosek tym, że sprzęt AGD otrzymał w darowiźnie od swoich rodziców dlatego stanowi on wyłącznie jego majątek i nie może być dzielony w sprawie o podział majątku wspólnego, a przez co nie jest zobowiązany do spłaty połowy jego wartości (kwoty 10.000,00 zł) drugiej stronie.
Reprezentując stronę przeciwną miałem całkowicie odmienną koncepcję, zgodnie z którą sprzęt AGD wchodzi w skład majątku wspólnego stron i podlega rozliczeniu w sprawie o podział majątku. Zgodnie z przepisami przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie.
Przedmiotami zwykłego urządzenia domowego są zazwyczaj przedmioty, które stanowią standardowe wyposażenie mieszkania przeciętnej rodziny. Za takie przedmioty można uznać np. naczynia kuchenne, lodówkę, pralkę, odkurzacz czy aparat. Nie należą do nich np. antyki, obrazy czy inne dzieła sztuki.
Sąd w ostatecznym postanowieniu podzielił prezentowane przeze mnie stanowisko i dokonał podziału darowanego sprzętu AGD.
Pamiętać jednak należy, że przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków nie są objęte wspólnością ustawową, jeżeli zostały nabyte przed powstaniem wspólności, czyli np. przed zawarciem związku małżeńskiego.
Powyższy przykład obrazuje, że przedmiotem postępowania o podział majątku są nie tylko nieruchomości, które stanowią zazwyczaj najwartościowszy składnik majątku, ale również inne przedmioty jak np. wartościowe sprzęty domowe. Przystępując do podziału majątku należy w sposób szczegółowy w pierwszej kolejności ustalić jego skład.
W mojej sprawie sąd w ogóle nie chciał dzielić wyposażenia mieszkania. Dlaczego?
Pani Magdo,
W sprawie o podział majątku sąd powinien dokonać podziału całego majątku wspólnego w tym wyposażenia mieszkania jeżeli wchodziło do majątku wspólnego. Trudno mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego w Pani przypadku tak się nie stało, ponieważ nie znam szczegółów sprawy. W razie dalszych wątpliwości zapraszam do kontaktu mailowego.
Pozdrawiam