Blog o prawie rodzinnym
close
Spór o wyposażenie kuchni w sprawie o podział majątku.
Dariusz Wójcik
wrz 05, 2016

frog-1290527_640

W toku sprawy o podział majątku wspólnego byłych małżonków, w której brałem udział, strona przeciwna zgłosiła wniosek o ustalenie, że w skład jej majątku osobistego wchodzi sprzęt AGD (wyposażenie kuchenne) o łącznej wartości ok. 20.000,00 zł.

 

Były małżonek uzasadniał swój wniosek tym, że sprzęt AGD  otrzymał w darowiźnie od swoich rodziców dlatego stanowi on wyłącznie jego majątek i nie może być dzielony w sprawie o podział majątku wspólnego, a przez co nie jest zobowiązany do spłaty połowy jego wartości (kwoty 10.000,00 zł) drugiej stronie.

 

Reprezentując stronę przeciwną miałem całkowicie odmienną koncepcję, zgodnie z którą sprzęt AGD wchodzi w skład majątku wspólnego stron i podlega rozliczeniu w sprawie o podział majątku. Zgodnie z przepisami przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków są objęte wspólnością także w wypadku, gdy zostały nabyte przez dziedziczenie.

 

Przedmiotami zwykłego urządzenia domowego są zazwyczaj przedmioty, które stanowią standardowe wyposażenie mieszkania przeciętnej rodziny. Za takie przedmioty można uznać np. naczynia kuchenne, lodówkę, pralkę, odkurzacz czy aparat. Nie należą do nich np. antyki, obrazy czy inne dzieła sztuki.

 

Sąd w ostatecznym postanowieniu podzielił prezentowane przeze mnie stanowisko i dokonał podziału darowanego sprzętu AGD.

 

Pamiętać jednak należy, że przedmioty zwykłego urządzenia domowego służące do użytku obojga małżonków nie są objęte wspólnością ustawową, jeżeli zostały nabyte przed powstaniem wspólności, czyli np. przed zawarciem związku małżeńskiego.

 

Powyższy przykład obrazuje, że przedmiotem postępowania o podział majątku są nie tylko nieruchomości, które stanowią zazwyczaj najwartościowszy składnik majątku, ale również inne przedmioty jak np. wartościowe sprzęty domowe. Przystępując do podziału majątku należy w sposób szczegółowy w pierwszej kolejności ustalić jego skład.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Magda pisze:

  W mojej sprawie sąd w ogóle nie chciał dzielić wyposażenia mieszkania. Dlaczego?

  • Pani Magdo,

   W sprawie o podział majątku sąd powinien dokonać podziału całego majątku wspólnego w tym wyposażenia mieszkania jeżeli wchodziło do majątku wspólnego. Trudno mi odpowiedzieć na pytanie dlaczego w Pani przypadku tak się nie stało, ponieważ nie znam szczegółów sprawy. W razie dalszych wątpliwości zapraszam do kontaktu mailowego.

   Pozdrawiam

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.