W ubiegłym tygodniu zgłosił się do mnie Pan Maciej z prośbą o przeprowadzenie postępowania o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Pan Maciej wyjaśnił, że głównym, poza samochodem, składnikiem majątku jego oraz byłej żony jest działka. Wspomniał również, że jego była żona otrzymała w 1989 roku przydział spółdzielczego prawa do lokalu. Pan Maciek był przekonany, że mieszkanie nie podlega podziałowi, ponieważ przydział otrzymała wyłącznie jego była żona – na szczęście dla Pana Macieja – ja jego przekonania nie podzielałem. Już wyjaśniam dlaczego.
O przynależności do majątku wspólnego spółdzielczego prawa do lokalu decydują przepisy obowiązujące w dacie uzyskania tego prawa.
W dacie, kiedy żona Pana Macieja otrzymała przydział mieszkania (1989 rok) obowiązywał przepis, który mówił, że jeżeli prawo do lokalu przydzielono jednemu z małżonków w czasie trwania związku małżeńskiego, dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny, prawo to należy wspólnie do obojga małżonków.
Pan Maciej wraz z byłą żoną oraz dziećmi zamieszkiwali w spółdzielczym lokalu przez blisko 20 lata, dlatego mieszkanie to będzie wchodziło w skład majątku wspólnego i będzie podlegało rozliczeniu w sprawie o podział majątku po rozwodzie.
Dodaj komentarz