Blog o prawie rodzinnym
close
Spółdzielcze prawo do lokalu w sprawie o podział majątku wspólnego
Dariusz Wójcik
lip 29, 2016

W ubiegłym tygodniu zgłosił się do mnie Pan Maciej z prośbą o przeprowadzenie postępowania o podział majątku wspólnego po rozwodzie. Pan Maciej wyjaśnił, że głównym, poza samochodem, składnikiem majątku jego oraz byłej żony jest działka. Wspomniał również, że jego była żona otrzymała w 1989 roku przydział spółdzielczego prawa do lokalu. Pan Maciek był przekonany, że mieszkanie nie podlega podziałowi, ponieważ przydział otrzymała wyłącznie jego była żona – na szczęście dla Pana Macieja – ja jego przekonania nie podzielałem. Już wyjaśniam dlaczego.

 

O przynależności do majątku wspólnego spółdzielczego prawa do lokalu decydują przepisy obowiązujące w dacie uzyskania tego prawa.

 

W dacie, kiedy żona Pana Macieja otrzymała przydział mieszkania (1989 rok) obowiązywał przepis, który mówił, że jeżeli prawo do lokalu przydzielono jednemu z małżonków w czasie trwania związku małżeńskiego, dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych rodziny, prawo to należy wspólnie do obojga małżonków.

 

Pan Maciej wraz z byłą żoną oraz dziećmi zamieszkiwali w spółdzielczym lokalu przez blisko 20 lata, dlatego mieszkanie to będzie wchodziło w skład majątku wspólnego i będzie podlegało rozliczeniu w sprawie o podział majątku po rozwodzie.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.