Czynnikiem determinującym o zaliczeniu przedmiotów majątkowych do majątku wspólnego jest czas ich nabycia. Majątkiem wspólnym zazwyczaj objęte są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa, a które są wyczerpująco wymienione przez kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Do majątku wspólnego małżonków należy między innymi pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Wyjaśnić należy, iż termin „wynagrodzenie” w orzecznictwie sądowym ma szerokie znaczenie i obejmuje w zasadzie wszystkie świadczenia materialne jakie otrzymuje małżonek pozostający w stosunku pracy, za wynagrodzenie może być również traktowane stypendium wypłacane jednemu z małżonków. Źródłem pracy nie musi być wyłącznie umowa o pracę, może nim być także inna umowa jak np. o dzieło, zlecenia, agencyjna lub o świadczenie usług.
W jednym z orzeczeń sąd stwierdził, że tak jak wynagrodzenie za pracę należy traktować świadczenia, które w rodzinie spełniają taką samą funkcję jak np. emerytura czy renta.
Wynagrodzenie stanowiące majątek wspólny, to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, lecz wszystkie dodatkowe składowe wynagrodzenia jak np. premie uznaniowe oraz różnego rodzaju dodatki. Na równi z wynagrodzeniem stawiane jest odszkodowanie jakie uzyskał pracownik-małżonek z powodu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy.
Nagrody jubileuszowe, trzynaste pensje również należy traktować jako wynagrodzenie, dlatego powiększają majątek wspólny małżonków.
Podsumowując, wynagrodzenie jednego z małżonków nie może być utożsamiane wyłącznie z umową o pracę, to nie tylko jego pensja zasadnicza, lecz szereg dodatkowych świadczeń, które mu przysługują.
Dzień dobry, czy stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców podlegają wyłączeniu, czy też zaliczają się do majątku wspólnego małżonków ?
Ogólnie przyjmuje się, że stypendia, jako świadczenia pełniące podobną funkcję ekonomiczną co wynagrodzenie za pracę, zasilają majątek wspólny.
Jednak nie zawsze tak jest. Dokładne określenie wymaga szerszej analizy źródeł dochodów małżonków oraz samego regulaminu przyznawania stypendium.