Blog o prawie rodzinnym
close
Składniki majątku wspólnego – wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności
Dariusz Wójcik
lip 26, 2016

Czynnikiem determinującym o zaliczeniu przedmiotów majątkowych do majątku wspólnego jest czas ich nabycia. Majątkiem wspólnym zazwyczaj objęte są przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania małżeństwa, a które są wyczerpująco wymienione przez kodeks rodzinny i opiekuńczy.

 

Do majątku wspólnego małżonków należy między innymi pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków. Wyjaśnić należy, iż termin „wynagrodzenie” w orzecznictwie sądowym ma szerokie znaczenie i obejmuje w zasadzie wszystkie świadczenia materialne jakie otrzymuje małżonek pozostający w stosunku pracy, za wynagrodzenie może być również traktowane stypendium wypłacane jednemu z małżonków. Źródłem pracy nie musi być wyłącznie umowa o pracę, może nim być także inna umowa jak np. o dzieło, zlecenia, agencyjna lub o świadczenie usług.

 

W jednym z orzeczeń sąd stwierdził, że tak jak wynagrodzenie za pracę należy traktować świadczenia, które w rodzinie spełniają taką samą funkcję jak np. emerytura czy renta.

 

Wynagrodzenie stanowiące majątek wspólny, to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, lecz wszystkie dodatkowe składowe wynagrodzenia jak np. premie uznaniowe oraz różnego rodzaju dodatki. Na równi z wynagrodzeniem stawiane jest odszkodowanie jakie uzyskał pracownik-małżonek z powodu nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem zwolnienia z pracy.

 

Nagrody jubileuszowe, trzynaste pensje również należy traktować jako wynagrodzenie, dlatego powiększają majątek wspólny małżonków.

 

Podsumowując, wynagrodzenie jednego z małżonków nie może być utożsamiane wyłącznie z umową o pracę, to nie tylko jego pensja zasadnicza, lecz szereg dodatkowych świadczeń, które mu przysługują.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Henry pisze:

  Dzień dobry, czy stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców podlegają wyłączeniu, czy też zaliczają się do majątku wspólnego małżonków ?

  • Ogólnie przyjmuje się, że stypendia, jako świadczenia pełniące podobną funkcję ekonomiczną co wynagrodzenie za pracę, zasilają majątek wspólny.

   Jednak nie zawsze tak jest. Dokładne określenie wymaga szerszej analizy źródeł dochodów małżonków oraz samego regulaminu przyznawania stypendium.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.