Wpisem tym chciałbym rozpocząć cykl artykułów dotyczących składu i wartości poszczególnych składników majątku wspólnego małżonków, ponieważ ustalenie co wchodzi do majątku wspólnego oraz jaką prezentuje wartość, jest kluczowym elementem prawidłowego postępowania podziałowego.
Przyjmuje się, że wartość składników majątku wspólnego ustalana jest według stanu na dzień ustania wspólności majątkowej, czyli np. daty prawomocnego wyroku rozwodowego, oraz cen obowiązujących w chwili zamknięcia rozprawy o podział majątku. Przykładowo małżeństwo Jana i Marty sąd rozwiązał przez rozwód. Data prawomocności wyroku rozwodowego to 15 maja 2000 roku. W dacie prawomocności wyroku, w skład majątku wspólnego wchodziło wyłącznie mieszkanie stron. Jan złożył w grudniu 2015 roku wniosek o podział majątku wspólnego. Sąd dokonując podziału weźmie pod uwagę skład majątku z daty 15 maja 2000 roku czyli tylko mieszkanie, zaś wartość mieszkania ustali według cen z daty orzekania (2016 rok).
W postępowaniu sądowym o podział majątku wspólnego, sąd powinien ustalić skład majątku na podstawie wszelkich dostępnych dowodów jak np. wysłuchania stron postępowania oraz zeznań świadków. Dodatkowo sąd może zwrócić się między innymi do odpowiednich instytucji o przesłanie żądanych informacji np. do banku o stan konta byłego małżonka w dacie prawomocności rozwodu lub zawartości skrytek sejfowych.
Pamiętać należy, że sąd prowadząc postępowanie o podział majątku wspólnego małżonków nie posiada uprawnienia do prowadzenia swoistego dochodzenia, czy i jaki istnieje wspólny majątek nie wykazany w toku postępowania przed sądem. Dlatego składając wniosek czy też odpowiedź na wniosek o podział majątku należy w sposób precyzyjny i wyczerpujący określić skład oraz wartość tego majątku.
Przedmiotem podziału majątku wspólnego są tylko aktywa, dlatego sąd nie ustala długów, ani ich nie dzieli i nie orzeka o ich spłacie. Jednakże, w niektórych wypadkach długi mogą podlegać rozliczeniu, co wyjaśnię w innym wpisie.
Dodatkowo, przedmiotem podziału mogą być wyłącznie przedmioty, które były objęte wspólnością w chwili jej ustania i które nadal znajdują się – istnieją – w majątku stron w dacie dokonywania podziału. Jednakże, gdy były małżonek zbył bezprawnie przedmioty majątku wspólnego, sąd powinien w podziale majątku uwzględnić te składniki.
Dodaj komentarz