Blog o prawie rodzinnym
close
Skład i wartość majątku, w sprawie o podział majątku małżeńskiego
Dariusz Wójcik
lip 24, 2016

Wpisem tym chciałbym rozpocząć cykl artykułów dotyczących składu i wartości poszczególnych składników majątku wspólnego małżonków, ponieważ ustalenie co wchodzi do majątku wspólnego oraz jaką prezentuje wartość, jest kluczowym elementem prawidłowego postępowania podziałowego.

 

Przyjmuje się, że wartość składników majątku wspólnego ustalana jest według stanu na dzień ustania wspólności majątkowej, czyli np. daty prawomocnego wyroku rozwodowego, oraz cen obowiązujących w chwili zamknięcia rozprawy o podział majątku. Przykładowo małżeństwo Jana i Marty sąd rozwiązał przez rozwód. Data prawomocności wyroku rozwodowego to 15 maja 2000 roku.  W dacie prawomocności wyroku, w skład majątku wspólnego wchodziło wyłącznie mieszkanie stron. Jan złożył w grudniu 2015 roku wniosek o podział majątku wspólnego. Sąd dokonując podziału weźmie pod uwagę skład majątku z daty 15 maja 2000 roku czyli tylko mieszkanie, zaś wartość mieszkania ustali według cen z daty orzekania (2016 rok).

 

W postępowaniu sądowym o podział majątku wspólnego, sąd powinien ustalić skład majątku na podstawie wszelkich dostępnych dowodów jak np. wysłuchania stron postępowania oraz zeznań świadków. Dodatkowo sąd może zwrócić się między innymi do odpowiednich instytucji o przesłanie żądanych informacji np. do banku o stan konta byłego małżonka w dacie prawomocności rozwodu lub zawartości skrytek sejfowych.

 

Pamiętać należy, że sąd prowadząc postępowanie o podział majątku wspólnego małżonków nie posiada uprawnienia do prowadzenia swoistego dochodzenia, czy i jaki istnieje wspólny majątek nie wykazany w toku postępowania przed sądem. Dlatego składając wniosek czy też odpowiedź na wniosek o podział majątku należy w sposób precyzyjny i wyczerpujący określić skład oraz wartość tego majątku.

 

Przedmiotem podziału majątku wspólnego są tylko aktywa, dlatego sąd nie ustala długów, ani ich nie dzieli i nie orzeka o ich spłacie. Jednakże, w niektórych wypadkach długi mogą podlegać rozliczeniu, co wyjaśnię w innym wpisie.

 

Dodatkowo, przedmiotem podziału mogą być wyłącznie przedmioty, które były objęte wspólnością w chwili jej ustania i które nadal znajdują się – istnieją – w majątku stron w dacie dokonywania podziału. Jednakże, gdy były małżonek zbył bezprawnie przedmioty majątku wspólnego, sąd powinien w podziale majątku uwzględnić te składniki.

 

 

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.