Blog o prawie rodzinnym
close

Przeglądając dziś strony internetowe sądów arbitrażowych natrafiłem na stronę Krajowego Sądu Arbitrażowego (link), na której możemy znaleźć następującą informację: „Krajowy Sąd Arbitrażowy w Warszawie szybko i sprawnie przeprowadzi postępowanie o podział majątku”. Dalej czytamy, że postępowanie o podział majątku przed Krajowym Sądem Arbitrażowym w Warszawie w odróżnieniu od postępowania przed Sądem powszechnym ma następujące zalety:

 

– szybkość postępowania

– ekonomiczność postępowania

– brak formalizmu

– profesjonalizm i indywidualne podejście arbitra do każdej sprawy

 

Zgodnie z aktualnymi przepisami sprawy o podział majątku wspólnego mogą być rozpatrywane przez sąd polubowny (arbitrażowy). Strony winny poddać spór pod rozstrzygnięcie tego sądu w drodze umowy, jest to tzw. zapis na sąd polubowny.

 

Krajowy Sąd Arbitrażowy w Warszawie proponuje zapis o następującej treści :

 

“wszelkie spory pomiędzy ( wskazanie stron, imię, nazwisko, adres zamieszkania ) wynikające z podziału następującego majątku ( wyliczenie majątku ) znajdującego się przy ( wskazanie miejsca położenia majątku ) o łącznej wartości ( wskazanie szacunkowej wartości majątku ) będą rozpatrywane wyłącznie przez Krajowy Sąd Arbitrażowy w Warszawie zgodnie z Regulaminem tego Sądu”.

 

Moją wątpliwość budzi jednak ekonomiczny aspekt postępowania przed sądem polubownym. Przykładowo, koszt postępowania przed sądem powszechnym, biorąc pod uwagę majątek stron w wysokości ok. 400.000,00 zł, na który składa się nieruchomość, samochód oraz oszczędności, wyniesie 1000,00 zł (wpis sądowy), ok. 2000,00zł – 3000,00 zł (opinia biegłego ds. szacowania nieruchomości), łącznie ok. 3000,00 zł – 4000,00 zł. Natomiast koszt podziału tego samego majątku przed sądem polubownym, zgodnie z tabelą opłat Krajowego Sądu Arbitrażowego w Warszawie (link) wyniesie 150 zł – opłata rejestrowa oraz wpis jednolity w wysokości 8000,00 zł.

 

Czy podział majątku przed sądem polubownym to dobre rozwiązanie? To zależy. W szczególności należy wziąć pod uwagę oczekiwania, sytuację oraz wolę stron, ponieważ nie ma dwóch identycznych postępowań o podział majątku. To co dla niektórych jest świetnym rozwiązaniem, dla innych niekoniecznie.

 

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.