Blog o prawie rodzinnym
close
Rozliczenie remontu domu w sprawie o podział majątku
Dariusz Wójcik
wrz 20, 2016

 

building-1080592_640W trakcie małżeństwa, małżonkowie przeprowadzili gruntowny remont domu, który żona otrzymała w darowiźnie od swoich rodziców. Środki na remont pochodziły ze wspólnych oszczędności małżonków. Po rozwodzie pojawiło się pytanie co i w jaki sposób podlega podziałowi między byłymi małżonkami.

 

W opisanej sytuacji dom wraz z działką na której się znajdował, należał wyłącznie do majątku osobistego byłej żony, a więc mężowi nie przysługiwały do niego żądne prawa. Pozostaje jednak kwestia środków pieniężnych przeznaczonych na remont nieruchomości, a dokładnie kwoty 100 tysięcy złotych.

 

W sprawie o podział majątku sąd powinien wziąć pod uwagę i rozliczyć środki pieniężne przeznaczone na remont domu, ponieważ stanowiły one tzw. nakłady z majątku wspólnego małżonków na majątek osobisty żony. Dlatego byłemu mężowi przysługiwała spłata w kwocie 50 tyś. złotych.

 

W sytuacji gdyby byli małżonkowie nie zgadzali się co do kwoty poczynionych nakładów na nieruchomość, wówczas w toku postępowania sądowego konieczne jest powołanie dowodu z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego, który w sposób fachowy powinien określić wysokość nakładów. W przypadku gdy któraś ze stron nie zgada się ze sporządzoną opinią istnieje możliwość zgłoszenia w odpowiednim terminie tzw. zarzutów do opinii. Po zgłoszeniu zarzutów biegły zazwyczaj sporządza opinię uzupełniającą w celu ustosunkowania się do zgłoszonych zastrzeżeń.

 

W przypadku sporu byłych małżonków co do wysokości nakładów postępowanie sądowe zazwyczaj jest długotrwałe oraz wymagające odpowiedniego przygotowania.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar ads pisze:

  czy zwrotowi podlegają pieniądze na standardowe remonty takie jak malowanie ścian, tapetowanie, panele w pokojach. Jeżeli tak to jak to obliczyć, nie mam żadnych faktur.

  • Standardowe odświeżenie domu, takiej jak malowanie ścian czy wymiana paneli podłogowych nie powinno być w ogóle rozliczane w sprawie o podział majątku. Jeżeli małżonkowie zamieszkiwali w domu wspólnie, to można przyjąć, że remonty były dokonywane w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że w jakiś znaczący sposób remonty zwiększyły wartość samego domu np. podłoga z drewna egzotycznego za kilkanaście tysięcy złotych.

   Dziękuję za komentarz i pozdrawiam.

 • Avatar Jarek pisze:

  Witam. Była zona otrzymała od swoich rodziców połowę domu – mieszkanie na pietrze, w 2010r. Od tego momentu inwestowałem w ten dom pieniądze a pobraliśmy sie dopiero w 2011r. Przez 1,5 r. byłem jedyna osoba pracująca w domu. Od marca 2013r. była zona poszła do pracy a Ja na zmianę opiekowałem się synem i chodziłem do pracy.
  Rozwiedliśmy się lutym tego roku, bez orzeczenia o winie. Ja wyprowadziłem się z mieszkania w styczniu.
  Mieszkanie jest w wysokim standardzie, gotowe do zamieszkania.
  W tej chwili w domu mieszkają jej rodzice, “nasze” mieszkanie jednak jest puste, ponieważ była żona wyprowadziła się z synem do obecnego partnera.
  Wstępne wyliczenia wykazały wartość inwestycji w mieszkanie na ponad 120 tyś zł, z czego duża cześć to inwestycje z mojej strony, jeszcze przed ślubem.
  Wyliczenia te zrobione były na podstawie średnich rynkowych cen materiału i robocizny.
  Moja była zona odpiera podział 50:50 powołując się na amortyzacje itd, zmniejszając mój udział do mniej niż 1/3 wartości tychże inwestycji.
  Czy ma racje ?

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.