W ostatnich dniach zauważyłem, że wiele osób trafia na mój blog poprzez wpisanie w wyszukiwarce frazy „rozdzielność majątkowa”, dlatego postanowiłem przybliżyć to pojęcie.
Rozdzielność majątkowa, potocznie intercyza (pojęcie to jednak nie występuje w obrocie prawnym) jest najczęściej ustanawiana pomiędzy zainteresowanymi w formie umowy.
Umowa dla swej skuteczności musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Ustanowienie rozdzielności majątkowej powoduje, że każdy z małżonków ma swój majątek odrębny – nie ma majątku wspólnego. Chyba, że rozdzielność majątkowa została zawarta pomiędzy małżonkami w czasie trwania małżeństwa, a małżonkowie do czasu zawarcia intercyzy dorobili się wspólnego majątku. Wówczas występuje majątek wspólny nabyty od daty zawarcia związku małżeńskiego do dnia podpisania umowy rozdzielności majątkowej.
Każdy z małżonków ma prawo samodzielnie, bez zgody drugiego małżonka, zarządzać swoim majątkiem odrębnym.
Akt notarialny rozdzielności majątkowej można również podpisać przed zawarciem małżeństwa, co spowoduje, że w ogóle nie będzie występował majątek wspólny w życiu małżeńskim. W wielu krajach europejskich rozdzielność majątkowa jest podstawowym ustrojem majątkowym, a aby ustanowić wspólność majątkową należy zawrzeć umowę.
Jaki jest koszt umowy rozdzielności majątkowej w formie aktu notarialnego? Relatywnie niewielki. Zgodnie z rozporządzeniem stawka maksymalna wynosi 400 zł + podatek VAT.
Rozdzielność majątkowa jest zawierana przez małżonków/narzeczonych z wielu powodów, najczęstszym jest jednak ograniczenie odpowiedzialności finansowej jednego z nich. Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi czy warto zawierać umowę ustanawiającą rozdzielność majątkową. Przed udzieleniem jakiejkolwiek odpowiedzi należy przeanalizować sytuację zainteresowanych oraz poznać motywy jakimi się kierują.
Mam rozdzielność, jeszcze sprzed ślubu. W tej chwili rozstaje się z mężem czy biżuterię którą od niego dostałam mogę zabrać??
To były prezenty.
Czy mieszkanie spółdzielcze nie własnościowe jest majątkiem sporu ?