Blog o prawie rodzinnym
close
Przedmioty uzyskane z przestępstwa w sprawie o podział majątku wspólnego.
Dariusz Wójcik
sie 10, 2016

Otrzymałem dziś wiadomość mailową pani Aleksandry z pytaniem czy nieruchomość kupiona przez jej byłego męża z jego środków pieniężnych, wchodzi w skład ich majątku wspólnego, czy też stanowi majątek osobisty byłego męża pani Aleksandry.  W pytaniu Pani Aleksandra zaznaczyła, że według jej wiedzy środki pieniężne na zakup nieruchomości pochodziły z działalności przestępczej.

 

Zagadnienie to wydało mi się bardzo ciekawe i warte publikacji na blogu.

 

Korzyść majątkowa (pieniądze) uzyskana z przestępstwa bądź działalności nielegalnej przez jedno z małżonków w czasie trwania małżeństwa może być uznane przez sąd jako dochód z innej działalności zarobkowej. Dlatego nieruchomość kupiona przez jednego  z małżonków za środki pieniężne pochodzące np. ze sprzedaży narkotyków wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków i podlega podziałowi.

 

W przypadku przedmiotów uzyskanych z kradzieży np. samochodów lub telefonów komórkowych, sprawca przestępstwa nigdy nie będzie ich właścicielem, ponieważ przedmioty te pozostają własnością pokrzywdzonego. Dlatego przedmioty ruchome pochodzące z kradzieży nie będą stanowiły majątku wspólnego i nie mogą podlegać podziałowi.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Baltazar Gąbka pisze:

  Czy to, że zostało popełnione przestępstwo musi zostać stwierdzone wyrokiem karnym? Skąd wiadomo, że majątek pochodzi ze źródła nielegalnego? Dziękuję za odpowiedź.

  • Posiadanie wyroku karnego stwierdzającego popełnienie przestępstwa w sprawie o podział majątku wspólnego nie jest niezbędne, choć jeżeli taki wyrok został wydany ułatwi to postępowanie z uwagi na to, że sąd cywilny musi go respektować. W przypadku braku wyroku skazującego fakt, iż przedmioty majątku wspólnego zostały nabyte z środków pochodzących z przestępstwa można wykazać innymi dowodami jak np. zeznaniami świadków.

 • Avatar Patryk pisze:

  Bardzo ciekawy blog! Oby tak dalej

 • Avatar Marek pisze:

  A co to są przedmioty pochodzące z przestępstwa? Załóżmy, że przestępca kradnie gotówkę, następnie kupuje nieruchomość po czym ją sprzedaje. Czy przedmiotem pochodzącym z przestępstwa jest nieruchomość czy też gotówka?

 • Avatar Rita pisze:

  Witam zupełnie przypadkowo natrafiłam na Pana blog jest bardzo ciekawy i pouczający.Bardzo proszę o odpowiedź otóż jestem po rozwodzie ale w trakcie małżeństwa mąż bez mojej wiedzy wypłacił z lokaty gotówkę kupując kochance auto na sprawie rozwodowej nie przyznał się na jaki cel wykorzystał te pieniądze też w trakcie małżeństwa miał lewy telefon komórkowy oplacał dość duże sumy przelewem bankowym ale czesc tej kwoty… nadmieniam że mieliśmy wspólne konto bankowe.Nie wiedziałam dopóki nie sprawdziłam wyciągów bankowych chciałabym zasięgnąć opinie Pana czy to w/g prawa jest oszustwem. Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.