Otrzymałem dziś wiadomość mailową pani Aleksandry z pytaniem czy nieruchomość kupiona przez jej byłego męża z jego środków pieniężnych, wchodzi w skład ich majątku wspólnego, czy też stanowi majątek osobisty byłego męża pani Aleksandry. W pytaniu Pani Aleksandra zaznaczyła, że według jej wiedzy środki pieniężne na zakup nieruchomości pochodziły z działalności przestępczej.
Zagadnienie to wydało mi się bardzo ciekawe i warte publikacji na blogu.
Korzyść majątkowa (pieniądze) uzyskana z przestępstwa bądź działalności nielegalnej przez jedno z małżonków w czasie trwania małżeństwa może być uznane przez sąd jako dochód z innej działalności zarobkowej. Dlatego nieruchomość kupiona przez jednego z małżonków za środki pieniężne pochodzące np. ze sprzedaży narkotyków wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków i podlega podziałowi.
W przypadku przedmiotów uzyskanych z kradzieży np. samochodów lub telefonów komórkowych, sprawca przestępstwa nigdy nie będzie ich właścicielem, ponieważ przedmioty te pozostają własnością pokrzywdzonego. Dlatego przedmioty ruchome pochodzące z kradzieży nie będą stanowiły majątku wspólnego i nie mogą podlegać podziałowi.
Czy to, że zostało popełnione przestępstwo musi zostać stwierdzone wyrokiem karnym? Skąd wiadomo, że majątek pochodzi ze źródła nielegalnego? Dziękuję za odpowiedź.
Posiadanie wyroku karnego stwierdzającego popełnienie przestępstwa w sprawie o podział majątku wspólnego nie jest niezbędne, choć jeżeli taki wyrok został wydany ułatwi to postępowanie z uwagi na to, że sąd cywilny musi go respektować. W przypadku braku wyroku skazującego fakt, iż przedmioty majątku wspólnego zostały nabyte z środków pochodzących z przestępstwa można wykazać innymi dowodami jak np. zeznaniami świadków.
Bardzo ciekawy blog! Oby tak dalej
Dziękuję za komentarz i uznanie. Będę się starał, aby treść była dla Państwa przydatna i przystępna. Pozdrawiam serdecznie.
A co to są przedmioty pochodzące z przestępstwa? Załóżmy, że przestępca kradnie gotówkę, następnie kupuje nieruchomość po czym ją sprzedaje. Czy przedmiotem pochodzącym z przestępstwa jest nieruchomość czy też gotówka?
Witam zupełnie przypadkowo natrafiłam na Pana blog jest bardzo ciekawy i pouczający.Bardzo proszę o odpowiedź otóż jestem po rozwodzie ale w trakcie małżeństwa mąż bez mojej wiedzy wypłacił z lokaty gotówkę kupując kochance auto na sprawie rozwodowej nie przyznał się na jaki cel wykorzystał te pieniądze też w trakcie małżeństwa miał lewy telefon komórkowy oplacał dość duże sumy przelewem bankowym ale czesc tej kwoty… nadmieniam że mieliśmy wspólne konto bankowe.Nie wiedziałam dopóki nie sprawdziłam wyciągów bankowych chciałabym zasięgnąć opinie Pana czy to w/g prawa jest oszustwem. Bardzo dziękuję za odpowiedź.