W ostatnim wpisie (link) dotyczącym losu obrączki po rozwodzie Pani Magda zadała mi następujące pytanie:
„A co z inną biżuterią? Też jest rozpatrywana jako rzecz osobistego użytku? Wyobraźmy sobie sytuację, że żona w trakcie małżeństwa zakupiła sobie za wspólne pieniądze/dostała od męża na prezent, biżuterię wartą ok. 30 tysięcy złotych. Czy podlega ona podziałowi po ślubie? Jak rozpatrywać czy coś jest rzeczą osobistego użytku? Czy np. kij golfowy należy do takich rzeczy czy już nie?”
Odpowiadając na zadane pytanie, w pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że rzeczy służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków wchodzą do jego majątku osobistego.
Do przedmiotów służących zaspokajaniu osobistych potrzeb jednego z małżonków zaliczają się między innymi odzież, obuwie, narzędzia służące do osobistej pracy zarobkowej, przedmioty niezbędne do nauki oraz przedmioty związane z osobistymi pasjami czy zamiłowaniami jednego z małżonka. Do tych ostatnich właśnie można zaliczyć kije golfowe lub inny sprzęt sportowy. Jeżeli jednak małżonkowie mają wspólną pasję jaką jest np. gra w golfa i korzystają z tego samego kompletu kijów wówczas nie będą one stanowiły przedmiotów służących wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków i będą wchodziły do majątku wspólnego, który z kolei podlega podziałowi.
Osobisty charakter może również mieć biżuteria. Jednak w przypadku gdy biżuteria jest znacznej wartości w porównaniu z wartością całego majątku wspólnego byłych małżonków, zazwyczaj będzie ona wchodziła do majątku wspólnego, przez co będzie podlegała rozliczeniu. Przykładowo: do majątku wspólnego powinna wejść biżuteria kupiona w czasie trwania związku małżeńskiego o wartości 30 tyś. zł, w sytuacji gdy pozostały majątek wspólny wynosi ok. 100 tyś. zł. Dodatkowo biżuteria wejdzie do majątku wspólnego gdy była kupowana przez małżonków jako lokata kapitału z możliwością noszenia jej przez jednego z małżonków.
Nie powinny być uznawane za przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, rzeczy które mają znaczną wartość, a które w zasadzie służą tylko jednemu małżonkowi jak np. kolekcja ekskluzywnych zegarków.
Dokładne określenie czy dany przedmiot wchodzi do majątku osobistego czy wspólnego wymaga dokładnej analizy całokształtu okoliczności związanych ze sprawą o podział majątku. Nie ma jednej reguły, która w prosty sposób określa przynależność konkretnych przedmiotów, dlatego polecam Ci skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej w tego typu sprawach.
A co w przypadku rozdzielnisci majątkowej jeszczesprzed ślubu i biżuterii która dostałam po ślubie?? Czy ona jest moja??
Dostałam przed ślubem komplet ślubnej biżuterii czy to tez jest majątek wspólny??
Mój jeszcze obecny mąż zabrał mi cała biżuterię, łącznie z taką, która była mi podarowana na urodziny przez członków rodziny.