Blog o prawie rodzinnym
close
Przedmioty osobiste w podziale majątku wspólnego
Dariusz Wójcik
paź 06, 2016

golf-1486354_640

W ostatnim wpisie (link) dotyczącym losu obrączki po rozwodzie Pani Magda zadała mi następujące pytanie:

 

„A co z inną biżuterią? Też jest rozpatrywana jako rzecz osobistego użytku? Wyobraźmy sobie sytuację, że żona w trakcie małżeństwa zakupiła sobie za wspólne pieniądze/dostała od męża na prezent, biżuterię wartą ok. 30 tysięcy złotych. Czy podlega ona podziałowi po ślubie? Jak rozpatrywać czy coś jest rzeczą osobistego użytku? Czy np. kij golfowy należy do takich rzeczy czy już nie?”

 

Odpowiadając na zadane pytanie, w pierwszej kolejności trzeba zaznaczyć, że rzeczy służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków wchodzą do jego majątku osobistego.

 

Do przedmiotów służących zaspokajaniu osobistych potrzeb jednego z małżonków  zaliczają się między innymi odzież, obuwie, narzędzia służące do osobistej pracy zarobkowej, przedmioty niezbędne do nauki oraz przedmioty związane z osobistymi pasjami czy zamiłowaniami jednego z małżonka. Do tych ostatnich właśnie można zaliczyć kije golfowe lub inny sprzęt sportowy. Jeżeli jednak małżonkowie mają wspólną pasję jaką jest np. gra w golfa i korzystają z tego samego kompletu kijów wówczas nie będą one stanowiły przedmiotów służących wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków i będą wchodziły do majątku wspólnego, który z kolei podlega podziałowi.

 

Osobisty charakter może również mieć biżuteria. Jednak w przypadku gdy biżuteria jest znacznej wartości w porównaniu z wartością całego majątku wspólnego byłych małżonków, zazwyczaj będzie ona wchodziła do majątku wspólnego, przez co będzie podlegała rozliczeniu. Przykładowo: do majątku wspólnego powinna wejść biżuteria kupiona w czasie trwania związku małżeńskiego o wartości 30 tyś. zł, w sytuacji gdy pozostały majątek wspólny wynosi ok. 100 tyś. zł. Dodatkowo biżuteria wejdzie do majątku wspólnego gdy była kupowana przez małżonków jako lokata kapitału z możliwością noszenia jej przez jednego z małżonków.

 

Nie powinny być uznawane za przedmioty służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków, rzeczy które mają znaczną wartość, a które w zasadzie służą tylko jednemu małżonkowi jak np. kolekcja ekskluzywnych zegarków.

 

Dokładne określenie czy dany przedmiot wchodzi do majątku osobistego czy wspólnego wymaga dokładnej analizy całokształtu okoliczności związanych ze sprawą o podział majątku. Nie ma jednej reguły, która w prosty sposób określa przynależność konkretnych przedmiotów, dlatego polecam Ci skorzystanie z pomocy osoby doświadczonej w tego typu sprawach.

 

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Agnieszka pisze:

  A co w przypadku rozdzielnisci majątkowej jeszczesprzed ślubu i biżuterii która dostałam po ślubie?? Czy ona jest moja??
  Dostałam przed ślubem komplet ślubnej biżuterii czy to tez jest majątek wspólny??
  Mój jeszcze obecny mąż zabrał mi cała biżuterię, łącznie z taką, która była mi podarowana na urodziny przez członków rodziny.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.