Blog o prawie rodzinnym
close
Przedawnienie w sprawie o podział majątku
Dariusz Wójcik
kw. 15, 2016

Janusz pierwszy związek małżeński z Moniką zawarł w 1989 roku, zaś rozwód ich małżeństwa nastąpił w 1997 roku. Po kilku latach Janusz i Monika ponownie wrócili do siebie i zawarli kolejne małżeństwo w 2000 roku, które (o ironio losu) znów zostało rozwiązane przez rozwód w 2014 roku.

 

Byli już małżonkowie w czasie trwania pierwszego małżeństwa wspólnie kupili nieruchomość (działkę), na której wybudowali dom. Po pierwszym jak i drugim rozwodzie nie nastąpił podział majątku.

 

Janusz zwrócił się z pytaniem czy może dalej żądać podziału majątku pozostałego z pierwszego małżeństwa, w sytuacji gdy od rozwodu minęło 19 lat, czy wyłącznie pozostaje możliwość podziału majątku z drugiego małżeństwa.

 

Odpowiedź na pytanie Janusza jest dla niego pozytywna, ponieważ roszczenia o zniesienie współwłasności nie ulegają przedawnieniu. Nie ma zastosowania ogólna zasada na mocy, której roszczenia przedawniają się z upływem 10 lat.

 

Pamiętać jednak należy, iż w miarę upływu czasu coraz trudniej będzie wykazać przed sądem cały skład majątku wspólnego, z uwagi na brak świadków czy odpowiednich dokumentów. Po tak długim upływie czasu jak w niniejszej sprawie zazwyczaj sukcesem kończy się wyłącznie podział nieruchomości. Stąd, nie warto zbyt długo zwlekać z decyzją o podziale majątku.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Dobry przykład oby tak dalej.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.