Janusz pierwszy związek małżeński z Moniką zawarł w 1989 roku, zaś rozwód ich małżeństwa nastąpił w 1997 roku. Po kilku latach Janusz i Monika ponownie wrócili do siebie i zawarli kolejne małżeństwo w 2000 roku, które (o ironio losu) znów zostało rozwiązane przez rozwód w 2014 roku.
Byli już małżonkowie w czasie trwania pierwszego małżeństwa wspólnie kupili nieruchomość (działkę), na której wybudowali dom. Po pierwszym jak i drugim rozwodzie nie nastąpił podział majątku.
Janusz zwrócił się z pytaniem czy może dalej żądać podziału majątku pozostałego z pierwszego małżeństwa, w sytuacji gdy od rozwodu minęło 19 lat, czy wyłącznie pozostaje możliwość podziału majątku z drugiego małżeństwa.
Odpowiedź na pytanie Janusza jest dla niego pozytywna, ponieważ roszczenia o zniesienie współwłasności nie ulegają przedawnieniu. Nie ma zastosowania ogólna zasada na mocy, której roszczenia przedawniają się z upływem 10 lat.
Pamiętać jednak należy, iż w miarę upływu czasu coraz trudniej będzie wykazać przed sądem cały skład majątku wspólnego, z uwagi na brak świadków czy odpowiednich dokumentów. Po tak długim upływie czasu jak w niniejszej sprawie zazwyczaj sukcesem kończy się wyłącznie podział nieruchomości. Stąd, nie warto zbyt długo zwlekać z decyzją o podziale majątku.
Dobry przykład oby tak dalej.