Blog o prawie rodzinnym
close
Pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej
Dariusz Wójcik
wrz 22, 2016

questions-1328351_640

Małżonkowie od kilku miesięcy żyją w separacji faktycznej, każdy w oddzielnym mieszkaniu. Żona Janina wraz z dziećmi pozostała w mieszkaniu własnościowym małżonków, mąż Krzysztof najmuje kawalerkę. Każdy z małżonków prowadzi własny budżet domowy, opłaca własne koszty utrzymania.  Żona złożyła pozew o rozwód z winy męża, powołała kilkunastu świadków. Proces rozwodowy będzie długotrwały, od roku do dwóch lat, tylko przed sądem pierwszej instancji.

 

Krzysztof w przeciągu najbliższych kilku miesięcy planuje rozpocząć własną działalność gospodarczą. Przed podjęciem ostatecznej decyzji powstrzymuje go jedynie pozostawanie z Janiną we wspólności majątkowej małżeńskiej, i obawa o ewentualny podział firmy w sprawie o podział majątku wspólnego. Janina odmówiła zawarcia rozdzielności majątkowej w formie aktu notarialnego.

 

Co w takiej sytuacji może zrobić Krzysztof, aby zabezpieczyć przyszły biznes?

 

Właściwym rozwiązaniem w opisanej sytuacji jest złożenie pozwu o ustanowienie rozdzielności majątkowej przez sąd. Pozew może złożyć każdy z małżonków, jeżeli przemawiają za tym tzw. ważne powody. Przez to pojęcie rozumie się wszystkie okoliczności, które powodują, że w sytuacji konkretnego małżeństwa istniejąca wspólność majątkowa nie służy dobru drugiego małżonka. Ważnym powodem jest np. naruszenie lub poważne zagrożenie interesów majątkowych jednego z małżonków.

 

Krzysztof może złożyć pozew o ustanowienie rozdzielności majątkowej, ponieważ nie jest w stanie porozumieć się z żoną w kwestii zarządu ich majątkiem wspólnym, co może zagrażać jego interesom majątkowym oraz planowanej działalności gospodarczej.

 

W pozwie należy zgłosić dowody na poparcie swoich twierdzeń, jak np. odpowiednie dokumenty czy zeznania świadków znających sytuację małżonków.

 

Postępowanie o ustanowienie rozdzielności majątkowej zazwyczaj nie jest długim postępowaniem, powinno zakończyć się na jednej – dwóch rozprawach. Dlatego w sytuacjach konfliktowych warto je rozważyć.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.