Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?
Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.
Wspólność majątkowa, która powstała z chwilą zawarcia małżeństwa obowiązuje przez cały okres jego trwania. Przestaje ona istnieć z chwilą ustania małżeństwa bez względu na jego przyczynę, którą może być:
– śmierć jednego z małżonków lub jednoczesna śmierć obojga małżonków,
– prawomocne orzeczenie o uznaniu jednego z małżonków za zmarłego,
– prawomocny wyrok rozwiązujący małżeństwo przez rozwód,
– prawomocny wyrok orzekający unieważnienie małżeństwa.
W czasie trwania małżeństwa, ustanie wspólności ustawowej może nastąpić jedynie w następujących przypadkach:
– ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej,
– orzeczenia separacji,
– zawarcia przez małżonków umowy, którą wspólność ustawową rozszerzą lub ograniczą albo ustanowią rozdzielność majątkową,
– ogłoszenia upadłości jednego z małżonków,
– ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.
Ustanie wspólności ustawowej obejmuje cały majątek, który był objęty tą wspólnością. Nie może nastąpić ustanie wspólności do wybranych przez strony przedmiotów majątkowych. Od wskazanej zasady występuje wyjątek, ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu mieszkalnego służącego do zaspokajania potrzeb rodziny.
Należy również pamiętać o bezwzględnym zakazie żądania podziału majątku wspólnego obowiązującego w czasie trwania wspólności. Jakakolwiek zawarta w czasie trwania małżeńskiej wspólności umowa o podział majątku wspólnego jest nieważna.
Dodaj komentarz