Blog o prawie rodzinnym
close

Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?

 

Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.

 

Wspólność majątkowa, która powstała z chwilą zawarcia małżeństwa obowiązuje przez cały okres jego trwania. Przestaje ona istnieć z chwilą ustania małżeństwa bez względu na jego przyczynę, którą może być:

– śmierć jednego z małżonków lub jednoczesna śmierć obojga małżonków,

– prawomocne orzeczenie o uznaniu jednego z małżonków za zmarłego,

– prawomocny wyrok rozwiązujący małżeństwo przez rozwód,

– prawomocny wyrok orzekający unieważnienie małżeństwa.

 

W czasie trwania małżeństwa, ustanie wspólności ustawowej może nastąpić jedynie w następujących przypadkach:

– ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej,

– orzeczenia separacji,

– zawarcia przez małżonków umowy, którą wspólność ustawową rozszerzą lub ograniczą albo ustanowią rozdzielność majątkową,

– ogłoszenia upadłości jednego z małżonków,

– ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.

 

Ustanie wspólności ustawowej obejmuje cały majątek, który był objęty tą wspólnością. Nie może nastąpić ustanie wspólności do wybranych przez strony przedmiotów majątkowych. Od wskazanej zasady występuje wyjątek, ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie pociąga za sobą ustania wspólności najmu lokalu mieszkalnego służącego do zaspokajania potrzeb rodziny.

 

Należy również pamiętać o bezwzględnym zakazie żądania podziału majątku wspólnego obowiązującego w czasie trwania wspólności. Jakakolwiek zawarta w czasie trwania małżeńskiej wspólności umowa o podział majątku wspólnego jest nieważna.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.