Jednym ze sposobów podziału majątku wspólnego byłych małżonków jest sprzedaż nieruchomości na mocy prawomocnego postanowienia sądu. Wskazany sposób podziału majątku jest jednak niechętnie stosowany przez sądy, ponieważ wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami jakie muszą ponieść byli małżonkowie. Same zainteresowane strony niezwykle rzadko wnoszą o tego typu rozwiązanie, za wyjątkiem stron nie zdających sobie sprawy z konsekwencji jakie to spowoduje.
W przypadku gdy nie można dokonać faktycznego (w naturze) podziału nieruchomości wchodzącej w skład majątku stron, sąd może przyznać nieruchomość jednemu z małżonków lub postanowić o jej sprzedaży. Sąd postanawia o sprzedaży nieruchomości zazwyczaj w przypadku gdy żaden z małżonków nie przejawia woli przejęcia nieruchomości na własność oraz uiszczenia stosownej spłaty na rzecz drugiego byłego małżonka.
Ostateczna decyzja sądu co do wyboru sposobu podziału majątku jakim jest nieruchomość zawsze zależy od okoliczności danej sprawy.
W przypadku, gdy zostanie wydane prawomocne postanowienie dotyczące sprzedaży nieruchomości, wówczas przebieg takiego postępowania powinien być następujący:
- nadanie postanowieniu klauzuli wykonalności,
- złożenie u komornika wniosku o wszczęcie egzekucji i jej przeprowadzenie przez dokonanie sprzedaży licytacyjnej nieruchomości.
W toku postępowania egzekucyjnego nieruchomość zostanie wystawiona przez komornika na licytację: pierwszą za trzy czwarte wartości, a w przypadku braku chętnych, komornik wyznaczy drugi termin licytacji za dwie trzecie wartości. Dodatkowo należy pamiętać o kosztach związanych z samym postępowaniem egzekucyjnym.
Podsumowując: W mojej ocenie, w sprawie o podział majątku wspólnego, sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej nie jest rozwiązaniem optymalnym z uwagi na wysokie koszty. O wiele rozsądniejszym i tańszym rozwiązaniem jest zawarcie ugody lub sprzedaż nieruchomości przez byłych małżonków na własną rękę na wolnym rynku.
no cóż, o ile się nie mylę obowiązku podziału po rozwodzie nie ma (tak wyczytałam w poradzie tu: http://www.eporady24.pl/czy_podzial_majatku_po_rozwodzie_jest_konieczny,pytania,3,19,1547.html ) więc chyba tylko wyjątkowe sytuacje sprowadzają się do licytacji komorniczej. ale może się mylę? jestem zainteresowana tematem 🙂
Pani Kasiu,
Dziękuję za komentarz. Oczywiście obowiązku podziału majątku po rozwodzie nie ma, jednak zazwyczaj byli małżonkowie lub przynajmniej jeden z małżonków pragnie ostatecznie rozliczyć swoje wzajemne stosunki.
Sama licytacja komornicza w sprawie o podział majątku faktycznie jest przeprowadzana stosunkowo rzadko, ale zdarzają się takie sytuacje. Zazwyczaj przy silnym skonfliktowaniu stron.
Czy rozwiałem Pani wątpliwości?