Blog o prawie rodzinnym
close
Podział majątku wspólnego byłych małżonków – sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej.
Dariusz Wójcik
lut 07, 2017

hammer-719065_640

Jednym ze sposobów podziału majątku wspólnego byłych małżonków jest sprzedaż nieruchomości na mocy prawomocnego postanowienia sądu. Wskazany sposób podziału majątku jest jednak niechętnie stosowany przez sądy, ponieważ wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami jakie muszą ponieść byli małżonkowie. Same zainteresowane strony niezwykle rzadko wnoszą o tego typu rozwiązanie, za wyjątkiem stron nie zdających sobie sprawy z konsekwencji jakie to spowoduje.

 

 

W przypadku gdy nie można dokonać faktycznego (w naturze) podziału nieruchomości wchodzącej w skład majątku stron, sąd może przyznać nieruchomość jednemu z małżonków lub postanowić o jej sprzedaży. Sąd postanawia o sprzedaży nieruchomości zazwyczaj w przypadku gdy żaden z małżonków nie przejawia woli przejęcia nieruchomości na własność oraz uiszczenia stosownej spłaty na rzecz drugiego byłego małżonka.

 

Ostateczna decyzja sądu co do wyboru sposobu podziału majątku jakim jest nieruchomość zawsze zależy od okoliczności danej sprawy.

 

W przypadku, gdy zostanie wydane prawomocne postanowienie dotyczące sprzedaży nieruchomości, wówczas przebieg takiego postępowania powinien być następujący:

 1. nadanie postanowieniu klauzuli wykonalności,
 2. złożenie u komornika wniosku o wszczęcie egzekucji i jej przeprowadzenie przez dokonanie sprzedaży licytacyjnej nieruchomości.

 

W toku postępowania egzekucyjnego nieruchomość zostanie wystawiona przez komornika na licytację: pierwszą za trzy czwarte wartości, a w przypadku braku chętnych, komornik wyznaczy drugi termin licytacji za dwie trzecie wartości. Dodatkowo należy pamiętać o kosztach związanych z samym postępowaniem egzekucyjnym.

 

Podsumowując: W mojej ocenie, w sprawie o podział majątku wspólnego, sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji komorniczej nie jest rozwiązaniem optymalnym z uwagi na wysokie koszty. O wiele rozsądniejszym i tańszym rozwiązaniem jest zawarcie ugody lub sprzedaż nieruchomości przez byłych małżonków na własną rękę na wolnym rynku.

 

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Kasia pisze:

  no cóż, o ile się nie mylę obowiązku podziału po rozwodzie nie ma (tak wyczytałam w poradzie tu: http://www.eporady24.pl/czy_podzial_majatku_po_rozwodzie_jest_konieczny,pytania,3,19,1547.html ) więc chyba tylko wyjątkowe sytuacje sprowadzają się do licytacji komorniczej. ale może się mylę? jestem zainteresowana tematem 🙂

  • Pani Kasiu,

   Dziękuję za komentarz. Oczywiście obowiązku podziału majątku po rozwodzie nie ma, jednak zazwyczaj byli małżonkowie lub przynajmniej jeden z małżonków pragnie ostatecznie rozliczyć swoje wzajemne stosunki.

   Sama licytacja komornicza w sprawie o podział majątku faktycznie jest przeprowadzana stosunkowo rzadko, ale zdarzają się takie sytuacje. Zazwyczaj przy silnym skonfliktowaniu stron.

   Czy rozwiałem Pani wątpliwości?

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.