Jednym z rodzajów postępowań sądowych w których możliwe jest dokonanie podziału majątku wspólnego jest postępowanie o dział spadku. Podział majątku wspólnego może być połączony z postępowaniem o dział spadku.
Gdy w skład spadku po zmarłym wchodzi udział spadkodawcy w majątku objętym małżeńską wspólnością ustawową, to do przeprowadzenia działu spadku konieczne jest uprzednie lub jednoczesne przeprowadzenie postępowania o podział majątku wspólnego.
Kiedy mamy do czynienia z powyższą zasadą?
Na przykład: Umiera jeden z małżonków. W małżeństwie zmarłego obowiązywał ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Na mocy testamentu po zmarłym małżonku dziedziczą wyłącznie dzieci. W przedstawionej sytuacji do przeprowadzenia działu spadku konieczne jest uprzednie lub jednoczesne przeprowadzenie postępowania o podział majątku wspólnego, ponieważ w skład masy spadkowej po zmarłym wchodzi udział w majątku wspólnym.
Panie Dariuszu, a czy można taki problem rozwiązać za pośrednictwem notariusza?
Jeżeli nie, to jak długo może trwać takie postępowanie?
Pozdrawiam
Szanowany Panie,
Gdy wszystkie strony są zgodne co do sposobu podziału, mogą sporządzić odpowiednią umowę – umowę o podział majątki i dział spadku. Umowa ta może być sporządzona w dowolnej formie, jednak gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa musi pod rygorem nieważności zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Podsumowując umowę jak najbardziej można sporządzić w formie aktu notarialnego przed notariuszem.
Pozdrawiam
Porozumiałem się mniej więcej z żoną co do podziału majątku, mamy podpisać porozumienie przed asesorem notarialnym.
Żona jednak będzie u notariusza ze swoim adwokatem. Czy Pan może mnie reprezentować na takim spotkaniu i w negocjacjach poprzedzających czynności notarialne?
Szanowny Panie,
Oczywiście mogę Panu pomóc w negocjacjach związanych z podziałem majątku oraz w samych czynnościach przed notariuszem czy asesorem notarialnym.
W celu uzgodnienia szczegółów proszę o bezpośredni kontakt mailowy bądź telefoniczny.
Pozdrawiam