Blog o prawie rodzinnym
close

Jednym z rodzajów postępowań sądowych w których możliwe jest dokonanie podziału majątku wspólnego jest postępowanie o dział spadku. Podział majątku wspólnego może być połączony z postępowaniem o dział spadku.

 

Gdy w skład spadku po zmarłym wchodzi udział spadkodawcy w majątku objętym małżeńską wspólnością ustawową, to do przeprowadzenia działu spadku konieczne jest uprzednie lub jednoczesne przeprowadzenie postępowania o podział majątku wspólnego.

 

Kiedy mamy do czynienia z powyższą zasadą?

 

Na przykład: Umiera jeden z małżonków. W małżeństwie zmarłego obowiązywał ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Na mocy testamentu po zmarłym małżonku dziedziczą wyłącznie dzieci. W przedstawionej sytuacji do przeprowadzenia działu spadku konieczne jest uprzednie lub jednoczesne przeprowadzenie postępowania o podział majątku wspólnego, ponieważ w skład masy spadkowej po zmarłym wchodzi udział w majątku wspólnym.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Lord Voldemort pisze:

  Panie Dariuszu, a czy można taki problem rozwiązać za pośrednictwem notariusza?

  Jeżeli nie, to jak długo może trwać takie postępowanie?

  Pozdrawiam

  • Szanowany Panie,
   Gdy wszystkie strony są zgodne co do sposobu podziału, mogą sporządzić odpowiednią umowę – umowę o podział majątki i dział spadku. Umowa ta może być sporządzona w dowolnej formie, jednak gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa musi pod rygorem nieważności zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Podsumowując umowę jak najbardziej można sporządzić w formie aktu notarialnego przed notariuszem.

   Pozdrawiam

 • Avatar Billie Hope pisze:

  Porozumiałem się mniej więcej z żoną co do podziału majątku, mamy podpisać porozumienie przed asesorem notarialnym.

  Żona jednak będzie u notariusza ze swoim adwokatem. Czy Pan może mnie reprezentować na takim spotkaniu i w negocjacjach poprzedzających czynności notarialne?

  • Szanowny Panie,

   Oczywiście mogę Panu pomóc w negocjacjach związanych z podziałem majątku oraz w samych czynnościach przed notariuszem czy asesorem notarialnym.

   W celu uzgodnienia szczegółów proszę o bezpośredni kontakt mailowy bądź telefoniczny.

   Pozdrawiam

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.