Blog o prawie rodzinnym
close
Podział majątku w postępowaniu o rozwód, separację lub unieważnienie małżeństwa
Dariusz Wójcik
sty 04, 2016

Podział majątku wspólnego jest możliwy do przeprowadzenia w toku sprawy o rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa na wniosek jednej ze stron, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

 

Postępowanie o podział majątku w toku sprawy o rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa jest fakultatywne i zależy od wniosku co najmniej jednej strony, jeżeli takiego wniosku nie będzie sąd z urzędu majątku nie podzieli.

 

Dodatkowo podział majątku jest możliwy do przeprowadzenia w sprawie o rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa wtedy, gdy nie spowoduje on nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Przyjmuję się, iż brak takiej nadmiernej zwłoki występuje wówczas, gdy strony uzgodniły między sobą zarówno skład jak i sposób podziału majątku wspólnego. Stanowisko powyższe jest uzasadnione z uwagi na główny cel prowadzonego postępowania jakim jest rozwiązanie małżeństwa, orzeczenie separacji bądź unieważnienie małżeństwa, a nie rozstrzyganie o innych dodatkowych sporach związanych z podziałem majątku.

 

Nadmierna zwłoka w postępowaniu zajdzie, gdy strony postępowania nie są zgodne co do składu i wyceny majątku wspólnego, rozliczenia nakładów z majątku osobistego na majątek wspólny bądź z majątku wspólnego na majątek osobisty czy ustalenia nierównych udziałów.

 

Zwrócić również należy uwagę, iż nie ma przeszkód, aby w postępowaniu o rozwód, separację bądź unieważnienie małżeństwa sąd dokonał częściowego podziału majątku wspólnego, co do którego brak sporu pomiędzy stronami.

 

Podsumowując, podział majątku w postępowaniu o rozwód, separację lub unieważnienie małżeństwa jest możliwy do przeprowadzenia, jednakże z uwagi na często skomplikowany charakter spraw o podział majątku wspólnego postępowanie to toczy się oddzielnie po ustaniu wspólności majątkowej.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.