Blog o prawie rodzinnym
close
Podział majątku partnerów (konkubentów)
Dariusz Wójcik
sty 19, 2017

hands-437968_640

Z uwagi na dużą liczbę związków partnerskich, coraz częściej spotykam się z następującym pytaniem: Czy po rozstaniu wieloletnich partnerów można przeprowadzić sądowy podział majątku?

 

Odpowiedź brzmi: Tak.

 

Podział majątku po rozpadzie związku partnerskiego przeprowadza się w całkowicie odmienny sposób niż podział majątku byłych małżonków. Zasadniczą różnicą jest brak możliwość stosowania zasad dotyczących podziału majątku wspólnego małżonków, które w sposób precyzyjny określają udziały w majątku oraz procedurę podziału. W sporze dotyczącym konkubentów stosujemy przepisy ogólne o tzw. bezpodstawnym wzbogaceniu.

 

W procesie o podział majątku partnerów, dzień wyroku jest podstawą ustalenia majątku zgromadzonego w związku partnerskim, w przeciwieństwie do podziału majątku wspólnego byłych małżonków gdzie skład majątku ustalany jest w większości przypadków na dzień prawomocnego orzeczenia rozwodu. Dokonując podziału majątku konkubentów przy ustalaniu wartości majątku należy uwzględnić stopień jego zużycia, zasadniczo nie powinny być przyjmowane ceny z daty zakupu.

 

W sprawie o podział majątku konkubentów pamiętać należy, że obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony.

 

Dodatkowo, aby skutecznie przeprowadzić podział majątku partnerów należy w sposób prawidłowy udowodnić skład i wartość majątku podlegającego podziałowi. W procesie sądowym jednym z najważniejszych aspektów, często pomijanym przez strony, jest rzetelne udowodnienie składanych żądań. Dlatego należy już na etapie składania pozwu w sposób wyczerpujący przedstawić stosowne dowody.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.