Z uwagi na dużą liczbę związków partnerskich, coraz częściej spotykam się z następującym pytaniem: Czy po rozstaniu wieloletnich partnerów można przeprowadzić sądowy podział majątku?
Odpowiedź brzmi: Tak.
Podział majątku po rozpadzie związku partnerskiego przeprowadza się w całkowicie odmienny sposób niż podział majątku byłych małżonków. Zasadniczą różnicą jest brak możliwość stosowania zasad dotyczących podziału majątku wspólnego małżonków, które w sposób precyzyjny określają udziały w majątku oraz procedurę podziału. W sporze dotyczącym konkubentów stosujemy przepisy ogólne o tzw. bezpodstawnym wzbogaceniu.
W procesie o podział majątku partnerów, dzień wyroku jest podstawą ustalenia majątku zgromadzonego w związku partnerskim, w przeciwieństwie do podziału majątku wspólnego byłych małżonków gdzie skład majątku ustalany jest w większości przypadków na dzień prawomocnego orzeczenia rozwodu. Dokonując podziału majątku konkubentów przy ustalaniu wartości majątku należy uwzględnić stopień jego zużycia, zasadniczo nie powinny być przyjmowane ceny z daty zakupu.
W sprawie o podział majątku konkubentów pamiętać należy, że obowiązek wydania korzyści lub zwrotu jej wartości wygasa, jeżeli ten, kto korzyść uzyskał, zużył ją lub utracił w taki sposób, że nie jest już wzbogacony.
Dodatkowo, aby skutecznie przeprowadzić podział majątku partnerów należy w sposób prawidłowy udowodnić skład i wartość majątku podlegającego podziałowi. W procesie sądowym jednym z najważniejszych aspektów, często pomijanym przez strony, jest rzetelne udowodnienie składanych żądań. Dlatego należy już na etapie składania pozwu w sposób wyczerpujący przedstawić stosowne dowody.
Dodaj komentarz