Blog o prawie rodzinnym
close
Oblanie kochanki męża fekaliami, a wina w rozwodzie
Dariusz Wójcik
lis 26, 2019

Przygotowując uzasadnienie jednego z pozwów rozwodowych natrafiłem na ciekawe orzeczenie Sądu Apelacyjnego. Skład orzekający w sprawie o rozwód uznał że czyn małżonki polegający na oblaniu fekaliami kochanki swojego ówczesnego męża, stanowił współprzyczynę rozkładu pożycia stron. Sąd w wyroku rozwodowym uznał żonę za współwinną rozkładu pożycia stron.

W uzasadnieniu sąd wyjaśnił, że oblanie przez żonę nieczystościami kobiety pozostającej w pożyciu z jej mężem, poniżyło go w środowisku i musiało spowodować trwałą jego niechęć do żony.

Z wyrokiem nie zgodziła się nieszczęśliwa żona, której przy okazji odebrano możliwość otrzymywania od męża alimentów, z uwagi na pogorszenie się jej sytuacji materialnej.

Sąd Najwyższy nie podzielił entuzjazmu Sądu Apelacyjnego i wydał wyrok, w którym oddalił apelację męża. Dzięki takiemu rozstrzygnięciu wyrok rozwodowy został orzeczony wyłącznie z winy niewiernego męża, który dodatkowo został zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz byłej żony.  

Sąd Najwyższy w swoim uzasadnieniu wyjaśnił, że:

popełniony przez skarżącą czyn nie był skierowany przeciwko powodowi, lecz przeciwko osobie, którą skarżąca postrzegała jako rozbijającą jej związek małżeński i stanowił – wprawdzie niewłaściwą i desperacką – ale jednak próbę ratowania tego związku.

Muszę przyznać, że oblanie fekaliami kochanki małżonka, jest jak dotąd najdziwniejszą próbą ratowania małżeństwa o jakiej słyszałem. Zresztą, jak pokazuje życie nieudaną.   

 

PS

Dla dociekliwych: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2003 r. IV CKN 1957/00

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.