Blog o prawie rodzinnym
close
NIERUCHOMOŚĆ OBCIĄŻONA HIPOTEKĄ W SPRAWIE O PODZIAŁ MAJĄTKU
Dariusz Wójcik
wrz 16, 2016

home-1468140_640

Większość mieszkań lub innych nieruchomości kupowana jest przez małżonków za środki pochodzące z zaciągniętego kredytu hipotecznego. Nie stanowi to w zasadzie problemu jeżeli relacje między małżonkami są prawidłowe. Jednak kłopoty pojawiają się po rozwodzie, w postępowaniu o podział majątku,  w sytuacji gdy nie ma między byłymi małżonkami zgody co do nieruchomości, a w zasadzie co do przejęcia bądź spłaty kredytu hipotecznego.

 

Ogólną regułą jest, że przy podziale majątku wspólnego małżonków w zasadzie nie bierze się pod uwagę pasywów. Sąd nie powinien rozliczać długów zaciągniętych przez oboje małżonków, ponieważ pomimo takiego podziału dług dalej istnieje, a przerzucenie spłaty długu tylko na jednego z małżonków prowadziłoby do pokrzywdzenia banku.

 

Pomimo, iż w podziale majątku wspólnego małżonków sąd nie może rozliczyć kredytu hipotecznego, powinien on określić w sposób prawidłowy realną wartość nieruchomości.  Sąd powinien wziąć pod uwagę obciążenia nieruchomości pomniejszające jej wartość jak np. hipoteki czy służebności.  Dlatego sąd przydzielając jednej ze stron nieruchomość obciążoną hipoteką powinien określić wartość tej nieruchomości z uwzględnieniem obciążenia w postaci hipoteki. Upraszczając, sąd powinien od wartości nieruchomości odjąć wartość kredytu hipotecznego pozostającego do spłaty.

 

Analizując sprawy o podział majątku natrafiłem również na orzeczenia, w których sądy zajmują całkowicie odmienne stanowiska i przyznają własność nieruchomość jednemu z małżonków, nie uwzględniając obciążającego tę nieruchomość kredytu hipotecznego. Stanowisko to wydaje się błędne, ponieważ prowadzi do pokrzywdzenia jednej strony.

 

Podsumowując kredyt hipoteczny ma znaczenie przy ustalaniu realnej wartości nieruchomości w postępowaniu o podział majątku, jednakże sąd nie może rozliczyć kredytu pomiędzy stronami poprzez zwolnienie jednego z małżonków z długu, ponieważ doprowadziłoby to do pokrzywdzenia banku.

 

Wartość nieruchomości w pierwszej kolejności podają same strony, jednak w przypadku braku zgodnego ustalenia wartości, konieczne jest powołanie biegłego sądowego posiadającego odpowiednią wiedzę oraz znającego rynek w celu wydania opinii.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Małgorzata pisze:

  A czy ma jakieś znaczenie fakt, że nieruchomość została zakupiona poza granicami Polski, a wkład własny do kredytu pochodził z otrzymanego po babci spadku żony?

  • Szanowna Pani Małgorzato,

   To, że nieruchomość znajduje się poza granicami Polski nie ma znaczenia w sprawie o podział majątku, ponieważ Sąd powinien ustalić cały majątek małżonków. Odnośnie wkładu własnego niezbędnego do zakupu nieruchomości, będzie on podlegał rozliczeniu jako nakład z majątku osobistego żony na majątek wspólny małżonków, jednak takie rozliczenie następuje wyłącznie na wniosek strony.

   Pozdrawiam

 • Avatar Małgorzata pisze:

  Dziękuję za odpowiedź. W najbliższym czasie skontaktuje się z Panem telefonicznie, chciałabym się spotkać i porozmawiać o szczegółach mojej sprawy.

 • Avatar asia pisze:

  Witam,

  proszę mi powiedziec, co w przypadku jak wartosc kredytu przewyzsza wartosc nieruchomosci. ?

  • Dzień dobry Pani Asiu,

   w sytuacji gdy wartość kredytu hipotecznego przewyższa faktyczną wartość nieruchomości, moim zdaniem należy rozważyć sprzedaż nieruchomości i spłatę pozostałej części kredytu lub przeniesienie na własność jednej strony nieruchomości z jednoczesnym przejęciem zobowiązania hipotecznego (za zgodą banku).

   Pozdrawiam

 • Avatar Barbara pisze:

  Witam, mam pytanie dotyczące postępowania apelacyjnego. Otóż sąd błędnie (pod względem matematycznym) wyliczył wielkość spłaty i z tego względu zmuszona byłam złożyć apelację. Co zrobić, by na czas trwania dalszego postępowania sądowego, zabezpieczyć sobie możliwość swobodnego zamieszkiwania we wspólnym póki co lokalu? Podpisać jakąś ugodę u notariusza czy wnieść dodatkowy pozew do sądu o takie zabezpieczenie na czas postępowania w sądzie? To może trwać jeszcze wiele lat a psychiczny spokój potrzebny od zaraz. Dodam jeszcze, że mój były mąż nie chce tego mieszkania i postanowienie sądu I instancji jest takie, że mieszkanie staje się moją własnością.

 • Avatar Maria pisze:

  Dzień dobry, mam również pytanie o nieruchomość obciążoną hipoteką. Jesteśmy w trakcie rozwodu, ale rozprawa może być wyznaczona za wiele miesięcy. Mamy 2 mieszkania obciążone hipoteką, Uzgodniliśmy, że każde z nas zamieszka w jednym z mieszkań i przejmie spłatę kredytu. W jaki sposób mogę zabezpieczyć wykonanie tego ustalenia. Czy możemy podpisać przed notariuszem umowę małżeńską, gdzie ustanowimy rozdzielność majątkową oraz podzielimy nieruchomości. Ponadto w umowie tej każde z nas zobowiąże się do spłaty kredytu związanego z mieszkaniem, które zajmuje? Czy musimy na takie rozwiązanie uzyskać zgodę banku? Oraz czy bank uzna taką umowę, jeśli jedna ze stron, pomimo umowy nie będzie płaciła swojego kredytu?

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.