Blog o prawie rodzinnym
close
Mieszkanie komunalne, a podział majątku po rozwodzie.
Dariusz Wójcik
sie 09, 2016

Mieszkanie komunalne, a dokładniej prawo najmu lokalu komunalnego nabyte przez jedno bądź oboje małżonków w trakcie trwania małżeństwa wchodzi w skład majątku wspólnego i podlega podziałowi po rozwodzie.

 

Głównym problemem związanym z mieszkaniem komunalnym w sprawie o podział majątku jest określenie jego wartości. Jest to kwestia problematyczna, ponieważ przepisy milczą w tym zakresie. Dlatego dla określenia wartości prawa najmu lokalu komunalnego przydatna jest znajomość orzeczeń sądowych, w szczególności orzeczeń Sądu Najwyższego. W jednym z takich orzeczeń można znaleźć wytyczne jakimi należy kierować się w celu określenia wartości lokalu komunalnego:

 

“Wartość prawa najmu lokalu komunalnego, objętego podziałem majątku wspólnego, stanowi różnica między czynszem wolnym a czynszem regulowanym, z uwzględnieniem – w konkretnych okolicznościach sprawy – okresu prawdopodobnego trwania stosunku najmu. “

 

Przez czynsz wolny należy rozumieć czynsz rynkowy za dany lokal mieszkalny, zaś przez czynsz regulowany, czynsz faktycznie uiszczany przez najemców.

 

Przykładowo, wyliczmy wartość lokalu komunalnego o powierzchni 55 m2 położonego w Katowicach, zamieszkiwanego przez mężczyznę w wieku 49 lat.  Czynsz regulowany wynosi 650,00 zł, zaś czynsz rynkowy 1.600,00 zł. Okres prawdopodobnego trwania stosunku najmu (przyjęty z tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn GUS), wynosi 367,4 miesięcy, czyli w zaokrągleniu 31 lat. Różnica między czynszem wolnym a czynszem regulowanym wynosi 950,00 zł, stąd wartość mieszkania komunalnego jest wynikiem iloczynu 950 zł razy 367,4 miesiące, który wynosi 349.030,00 zł. Kierując się wytycznymi Sądu Najwyższego wartość mieszkania komunalnego w Katowicach o powierzchni 55m2 wynosi 349 030,00 złotych.

 

W mojej ocenie metoda ta nie jest idealna i nie znajduje zastosowania w każdej sprawie, ponieważ w niektórych przypadkach możemy otrzymać wartość komunalnego mieszkania wyższą od wartości własnościowego prawa do lokalu, co prowadzi do absurdalnych wniosków. Dlatego każdy przypadek powinien być szczegółowo analizowany z uwagi na własną indywidualną specyfikę.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Barbara pisze:

  Panie Dariuszu, bardzo przydatny post. Czy mógłby Pan wyjaśnić jak mogę ustalić wysokość czynszu rynkowego/wolnego?

  • Pani Basiu, dziękuję za komentarz i od razu przepraszam za lekkie opóźnienie w odpowiedzi spowodowane długim weekendem . Wysokość czynszu rynkowego można ustalić biorąc średnią cenę najmu za podobny lokal mieszkalny w podobnej okolicy. Najłatwiej zrobić to przeglądając oferty biur nieruchomości. Jednak w postępowaniu sądowym tak przedstawiona wartość zazwyczaj jest kwestionowana przez stronę przeciwną, wówczas niezbędna jest opinia biegłego specjalisty, który dokładnie wyceni wysokość czynszu rynkowego za dany lokal. Pozdrawiam.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.