Blog o prawie rodzinnym
close
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MEDIACJI
Dariusz Wójcik
paź 19, 2017

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest w dniu 19 października 2017 roku. Z tej okazji postanowiłem opisać możliwość przeprowadzenia postępowania mediacyjnego w sprawie o podział majątku.

Do postępowania mediacyjnego w sprawie o podział majątku kieruje sąd wydając stosowne postanowienie. Sąd może skierować sprawę do mediacji na każdym etapie zaawansowania sprawy o podział majątku, zarówno na pierwszej jak i piątej rozprawie.

Należy jednak pamiętać, że mediacja jest dobrowolna i zależy od woli stron postępowania.

Postępowanie mediacyjne zarówno w sprawie o podział majątku, jak i w każdej innej sprawie jest objęte tajemnicą. Mediator, strony oraz osoby biorące udział w mediacji są zobowiązane do zachowania tajemnicy. W mediacjach może reprezentować stronę profesjonalny pełnomocnik – radca prawny lub adwokat.

Z przebiegu mediacji sporządzany jest protokół w którym, jeżeli strony dojdą do porozumienia, zamieszcza się treść ugody,a strony składają w nim własnoręczne podpisy.

Sporządzoną w postępowaniu mediacyjnym ugodę zatwierdza sąd. Sąd może odmówić zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem w całości lub w części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby treść ugody przygotować bardzo starannie i w miarę możliwości pod  nadzorem profesjonalnego pełnomocnika.

W mojej ocenie mediacja w postępowaniu o podział majątku posiada wiele korzyści w stosunku do standardowego postępowania sądowego, w szczególności mediację cechuje szybkość postępowania, ekonomiczność oraz brak eskalacji konfliktu.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Aneta pisze:

  Moją sprawę o podział majątku zakończyłam ugodą, którą załatwił mi mój prawnik. Nie warto tracić czas i nerwy na długie procesy.

 • Avatar Janek pisze:

  Kiedy następne tematy?

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.