Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest w dniu 19 października 2017 roku. Z tej okazji postanowiłem opisać możliwość przeprowadzenia postępowania mediacyjnego w sprawie o podział majątku.
Do postępowania mediacyjnego w sprawie o podział majątku kieruje sąd wydając stosowne postanowienie. Sąd może skierować sprawę do mediacji na każdym etapie zaawansowania sprawy o podział majątku, zarówno na pierwszej jak i piątej rozprawie.
Należy jednak pamiętać, że mediacja jest dobrowolna i zależy od woli stron postępowania.
Postępowanie mediacyjne zarówno w sprawie o podział majątku, jak i w każdej innej sprawie jest objęte tajemnicą. Mediator, strony oraz osoby biorące udział w mediacji są zobowiązane do zachowania tajemnicy. W mediacjach może reprezentować stronę profesjonalny pełnomocnik – radca prawny lub adwokat.
Z przebiegu mediacji sporządzany jest protokół w którym, jeżeli strony dojdą do porozumienia, zamieszcza się treść ugody,a strony składają w nim własnoręczne podpisy.
Sporządzoną w postępowaniu mediacyjnym ugodę zatwierdza sąd. Sąd może odmówić zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem w całości lub w części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby treść ugody przygotować bardzo starannie i w miarę możliwości pod nadzorem profesjonalnego pełnomocnika.
W mojej ocenie mediacja w postępowaniu o podział majątku posiada wiele korzyści w stosunku do standardowego postępowania sądowego, w szczególności mediację cechuje szybkość postępowania, ekonomiczność oraz brak eskalacji konfliktu.
Moją sprawę o podział majątku zakończyłam ugodą, którą załatwił mi mój prawnik. Nie warto tracić czas i nerwy na długie procesy.
Kiedy następne tematy?