Blog o prawie rodzinnym
close

W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.

 

Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie z kosztem jej przygotowania przez prawnika. Umowny podział majątku w skład, którego wchodzi nieruchomość lub spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego, w tym przypadku należy opłacić taksę notarialną, której wysokość jest uzależniona od wartości dzielonego majątku i wynosi:

 

do 3.000 zł – 100 zł;

powyżej 3.000 zł do 10.000 zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3.000 zł;

powyżej 10.000 zł do 30.000 zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10.000 zł;

powyżej 30.000 zł do 60.000 zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30.000 zł;

powyżej 60.000 zł do 1.000.000 zł – 1.010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60.000 zł;

powyżej 1.000.000 zł do 2.000.000 zł – 4.770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1.000.000 zł;

powyżej 2.000.000 zł – 6.770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2.000.000 zł, nie więcej jednak niż 10.000 zł

 

Do wskazanych kwot należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

 

Przykładowo, dzieląc majątek wspólny o wartości 520 000,00 zł , w którego skład wchodzi:

 

– nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalnym o wartości 420 000,00 zł,

– samochód osobowy o wartości 60 000,00 zł,

– oszczędności w kwocie 40 000,00 zł,

maksymalna taksa notarialna wyniesie: 3505,50 zł wraz z podatkiem VAT, wynika to z następującego wyliczenia:

 

1010 zł (opłata podstawowa) + 460 000,00 zł (nadwyżka majątku ponad 60 000,00 zł) x 0,4%

= 1010 zł + 1840 zł = 2850 zł (wysokość taksy notarialnej netto)+23% (podatek VAT) = 3505,50 zł

 

Dodatkowo należy doliczyć koszty wypisów, 6 zł za stronę. Przyjmując średnią długość aktu notarialnego na 4 strony, taksa za wypis wyniesie 24 zł x 23% tj. 29,52 zł wraz z podatkiem VAT.

 

Konieczne również będzie uiszczenie opłaty sądowej za wpis prawa własności w księdze wieczystej nieruchomości, którą pobierze notariusz w wysokości 150 zł.

 

Należy pamiętać, że przepisy ustalają maksymalne stawki taksy notarialnej, a więc w każdym przypadku należy negocjować jej wysokość z notariuszem.

 

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Julia pisze:

  generalnie taki, iz podzial majatku wspolnego po rozwodzie najlepiej przeprowadzic od razu po rozwodzie, a nie czekac latami. Bo gdy przyjdzie do rozpoznawania spraw o podzial majatku wspolnego i dzial spadku lacznie sprawa moze sie naprawde bardzo skomplikowac.

 • Avatar michał pisze:

  Dzień dobry,
  czy umowę o podział majątku można przedłożyć podczas sprawy rozwodowej, by pośrednio uniknąć kosztów taksy notarialnej?
  Niemniej jednak, z tego co Pan napisał wynika, że wszelkie nieruchomości muszą zostać i tak podzielone za pomocą aktu notarialnego, prawda?

  • Dzień dobry Panie Michale,

   Dziękuję za komentarz. W sprawie rozwodowej można dokonać podziału majątku jeżeli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce wygląda to w ten sposób, że sąd zawrze w wyroku rozwodowym punkt dotyczący podziału majątku w sytuacji gdy małżonkowie są zgodni co do składu majątku oraz sposobu podziału. W razie podziału majątku w wyroku rozwodowym w całości odpadają koszty związane z taksą notarialną oraz inne wydatki związane z podziałem majątku.

   Nieruchomość wchodzącą w skład majątku wspólnego można podzielić zarówno w formie umowy zawartej przed notariuszem jak i ugody sądowej bądź postanowienia sądu.

   Pozdrawiam

 • Avatar Basia pisze:

  Dzień dobry
  Jak wygląda podział mieszkania zakupionego na kredyt, który nie został jeszcze spłacony ?
  Od jakiej kwoty obliczyć taksę notarialną, jaka będzie wartość dzielonego majątku ?

 • Szanowna Pani,

  co do podziału mieszkania obciążonego hipoteką, sądy stoją na stanowisku, że nie uwzględnia się obciążenia hipotecznego podczas ustalania wartości nieruchomości. Jednak w drodze zgodnego podziału nic nie stoi na przeszkodzie, aby hipotekę uwzględnić w rozliczeniach. Taksę notarialną obliczamy od wartości majątku.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.