Blog o prawie rodzinnym
close
Kiedy można złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym.
Dariusz Wójcik
paź 18, 2016

nierowne_udzialy_w_majatku_wspolnym

W weekend otrzymałem wiadomość mailową z pytaniem od pana Mateusza, czy wniosek o ustalenie nierównych udziałów można złożyć tylko i wyłącznie w sprawie o podział majątku, czy też można złożyć go na etapie postępowania rozwodowego.

 

Postępowanie o podział majątku wspólnego jest podstawowym i w zasadzie najwłaściwszym postępowaniem, w którym można złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku, ponieważ sąd dokonuje wówczas kompleksowego rozliczenia między byłymi małżonkami. Jednakże postępowanie to nie jedynym możliwym sposobem na ustalenie nierównych udziałów w majątku dorobkowym.

 

W wyjątkowych sytuacjach, żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym może być zgłoszone również w sprawie o rozwód lub o separację, gdy w toku tych postępowań któryś z małżonków złożył wniosek o dokonanie przez sąd podziału majątku. W praktyce jednak wniosek nie zostanie rozpoznany, ponieważ spowoduje on nadmierne przedłużenie postępowania o rozwód lub separację.

 

Ustalenia nierównych udziałów można także żądać w oddzielnej sprawie sądowej, po rozwodzie, a przed postępowaniem o podział majątku. Postępowanie to nie jest jednak wszczynane zbyt często  między innymi z uwagi na oszczędność czasu.

 

Składając żądanie o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, należy pamiętać, że żądanie może być złożone tylko przed sądem pierwszej instancji. Nie można złożyć wniosku w postępowaniu odwoławczym.

 

Podsumowując, wniosek o ustalenie nierównych udziałów można złożyć nie  tylko w sprawie o podział majątku wspólnego, jednak jest to najwłaściwsze rozwiązanie.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Dominika pisze:

  Warto o tym pamiętać, ale sprawę rozwodową zawsze prowadzi adwokat, więc on o tym pamięta i zawsze informuje, bo to ważna kwestia

  • Witam Pani Dominiko,

   Dziękuję za komentarz.
   Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że sprawy rozwodowe nie zawsze prowadzone są przez adwokatów, równie często, a wg. mnie częściej, można spotkać jako pełnomocników radców prawnych.

   Są również sytuacje, w których strony w ogóle nie korzystają z pomocy profesjonalnych pełnomocników czyli radcy prawnego lub adwokata.

   Pozdrawiam

 • Avatar Czesław pisze:

  Witam Panie Dariuszu. Mam pytanie. Obecnie jestem w trakcie postępowania rozwodowego. Czy przed rozwodem mogę darować część swego majątku (połowę) dzieciom (nieruchomości, środki finansowe) bez zgody żony. Czy koniecznie do umowy darowizny jest potrzebna zgoda drugiej strony -przed rozwodem.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.