W weekend otrzymałem wiadomość mailową z pytaniem od pana Mateusza, czy wniosek o ustalenie nierównych udziałów można złożyć tylko i wyłącznie w sprawie o podział majątku, czy też można złożyć go na etapie postępowania rozwodowego.
Postępowanie o podział majątku wspólnego jest podstawowym i w zasadzie najwłaściwszym postępowaniem, w którym można złożyć wniosek o ustalenie nierównych udziałów w majątku, ponieważ sąd dokonuje wówczas kompleksowego rozliczenia między byłymi małżonkami. Jednakże postępowanie to nie jedynym możliwym sposobem na ustalenie nierównych udziałów w majątku dorobkowym.
W wyjątkowych sytuacjach, żądanie ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym może być zgłoszone również w sprawie o rozwód lub o separację, gdy w toku tych postępowań któryś z małżonków złożył wniosek o dokonanie przez sąd podziału majątku. W praktyce jednak wniosek nie zostanie rozpoznany, ponieważ spowoduje on nadmierne przedłużenie postępowania o rozwód lub separację.
Ustalenia nierównych udziałów można także żądać w oddzielnej sprawie sądowej, po rozwodzie, a przed postępowaniem o podział majątku. Postępowanie to nie jest jednak wszczynane zbyt często między innymi z uwagi na oszczędność czasu.
Składając żądanie o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym, należy pamiętać, że żądanie może być złożone tylko przed sądem pierwszej instancji. Nie można złożyć wniosku w postępowaniu odwoławczym.
Podsumowując, wniosek o ustalenie nierównych udziałów można złożyć nie tylko w sprawie o podział majątku wspólnego, jednak jest to najwłaściwsze rozwiązanie.
Warto o tym pamiętać, ale sprawę rozwodową zawsze prowadzi adwokat, więc on o tym pamięta i zawsze informuje, bo to ważna kwestia
Witam Pani Dominiko,
Dziękuję za komentarz.
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że sprawy rozwodowe nie zawsze prowadzone są przez adwokatów, równie często, a wg. mnie częściej, można spotkać jako pełnomocników radców prawnych.
Są również sytuacje, w których strony w ogóle nie korzystają z pomocy profesjonalnych pełnomocników czyli radcy prawnego lub adwokata.
Pozdrawiam