Tylko w tym tygodniu otrzymałem kilka pytań jak długo będzie toczyć się postępowanie o podział majątku po rozwodzie oraz kiedy zostanie wyznaczony termin rozprawy.
Odpowiedź rozpoczyna się od słów – to zależy, a zależy głównie od sądu rejonowego w którym toczy się postępowanie oraz jego obłożenia, a w zasadzie obłożenia sędziów wydziału cywilnego, danego sądu, bo w nim toczą się postępowania o podział majątku wspólnego.
Pytania dotyczyły dwóch sądów na terenie województwa śląskiego: Sądu Rejonowego w Rybniku oraz Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach. Z mojego doświadczenia wynika, iż terminy w Sądzie Rejonowym w Rybniku aktualnie wyznaczane są z częstotliwością maksymalnie dwóch rozpraw na rok, co daje średnią co sześć miesięcy. Nieco lepiej prezentuje się Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach w którym rozprawy średnio były wyznaczane trzy, a nawet cztery w roku, czyli średnio co trzy – cztery miesiące.
Postępowanie sądowe o podział majątku wspólnego może zostać zakończone na pierwszej rozprawie, wtedy gdy strony postępowania są zgodne co do wszystkich jego aspektów czyli składu i wartości majątku oraz sposobu jego podziału. Jest to scenariusz idealny, choć w praktyce, nie występujący zbyt często.
W sytuacji w której strony są skłócone, nie potrafią dojść do wspólnego porozumienia w większości aspektów majątku poczynając od kwestii, ze czyje pieniądze zostało kupione mieszkanie, a kończąc na jego wycenie, wówczas takie postępowanie może toczyć się nawet kilka lat. W takim postępowaniu konieczne jest powołanie biegłego, a nawet kilku, którzy w sposób profesjonalny wycenią składniki majątku.
Zazwyczaj postępowanie sądowe o podział majątku byłych małżonków jest przesycone emocjami z ich strony, które często utrudniają podejmowanie racjonalnych decyzji oraz przedłużają samo postępowanie, dlatego warto zadbać o reprezentowanie własnego interesu przez profesjonalnego pełnomocnika.
Czy powołanie w tym postępowaniu dowodu z opinii biegłego coś zmienia w kwestii terminów rozpraw? Dziękuję z góry za odpowiedź.
Samo zgłoszenie we wniosku lub odpowiedzi na wniosek dowodu z opinii biegłego nie ma wpływu na wyznaczenie pierwszego terminu rozprawy, jednak w przypadku dopuszczenia przez sąd dowodu z opinii to wówczas kolejny termin powinien być wyznaczony z takim wyprzedzeniem, aby biegły miał odpowiedni czas na sporządzenie opinie. Co zazwyczaj wpływa na wydłużenie postępowania.
Pozdrawiam serdecznie.