Blog o prawie rodzinnym
close
Ile będzie się toczyć postępowanie o podział majątku?
Dariusz Wójcik
sie 02, 2016

Tylko w tym tygodniu otrzymałem kilka pytań jak długo będzie toczyć się postępowanie o podział majątku po rozwodzie oraz kiedy zostanie wyznaczony termin rozprawy.

 

Odpowiedź rozpoczyna się od słów – to zależy, a zależy głównie od sądu rejonowego w którym toczy się postępowanie oraz jego obłożenia, a w zasadzie obłożenia sędziów wydziału cywilnego, danego sądu, bo w nim toczą się postępowania o podział majątku wspólnego.

 

Pytania dotyczyły dwóch sądów na terenie województwa śląskiego: Sądu Rejonowego w Rybniku oraz Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach. Z mojego doświadczenia wynika, iż terminy w Sądzie Rejonowym w Rybniku aktualnie wyznaczane są z częstotliwością maksymalnie dwóch rozpraw na rok, co daje średnią co sześć miesięcy. Nieco lepiej prezentuje się Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach w którym rozprawy średnio były wyznaczane trzy, a nawet cztery w roku, czyli średnio co trzy – cztery miesiące.

 

Postępowanie sądowe o podział majątku wspólnego może zostać zakończone na pierwszej rozprawie, wtedy gdy strony postępowania są zgodne co do wszystkich jego aspektów czyli składu i wartości majątku oraz sposobu jego podziału. Jest to scenariusz idealny, choć w praktyce, nie występujący zbyt często.

 

W sytuacji w której strony są skłócone, nie potrafią dojść do wspólnego porozumienia w większości aspektów majątku poczynając od kwestii, ze czyje pieniądze zostało kupione mieszkanie, a kończąc na jego wycenie, wówczas takie postępowanie może toczyć się nawet kilka lat. W takim postępowaniu konieczne jest powołanie biegłego, a nawet kilku, którzy w sposób profesjonalny wycenią składniki majątku.

 

Zazwyczaj postępowanie sądowe o podział majątku byłych małżonków jest przesycone emocjami z ich strony, które często utrudniają podejmowanie racjonalnych decyzji oraz przedłużają samo postępowanie, dlatego warto zadbać o reprezentowanie własnego interesu przez profesjonalnego pełnomocnika.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Lolopindolo pisze:

  Czy powołanie w tym postępowaniu dowodu z opinii biegłego coś zmienia w kwestii terminów rozpraw? Dziękuję z góry za odpowiedź.

 • Samo zgłoszenie we wniosku lub odpowiedzi na wniosek dowodu z opinii biegłego nie ma wpływu na wyznaczenie pierwszego terminu rozprawy, jednak w przypadku dopuszczenia przez sąd dowodu z opinii to wówczas kolejny termin powinien być wyznaczony z takim wyprzedzeniem, aby biegły miał odpowiedni czas na sporządzenie opinie. Co zazwyczaj wpływa na wydłużenie postępowania.

  Pozdrawiam serdecznie.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.