Często padającym pytaniem w sprawie o podział majątku małżeńskiego jest czy firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) jednego z małżonków podlega podziałowi.
Pierwszą kwestią jako należy wyjaśnić to fakt, że firma w znaczeniu prawnym to tylko nazwa. Firmą osoby fizycznej jest między innymi jej imię i nazwisko, zaś to co podlega ewentualnemu podziałowi to przedsiębiorstwo, które jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych (np. Know-how) i materialnych (np. maszyny) przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Kiedy i czy przedsiębiorstwo podlega podziałowi?
Zazwyczaj jest tak, że osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek pozostaje w błogim przekonaniu, iż przedsiębiorstwo stanowi tylko jej własność ponieważ, jest zarejestrowane wyłącznie na jej nazwisko. Często przedsiębiorstwo jest traktowane jak dzieło życia. Twierdzenia takie są uzasadnione wówczas gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła z małżonkiem umowę majątkową małżeńską tzw. intercyzę.
Jednakże, w przypadku braku intercyzy rzeczywistość prawna prezentuje się odmiennie. W pierwszej kolejności należy ustalić datę utworzenia przedsiębiorstwa. Jeżeli zostało założone po ślubie wówczas zazwyczaj całe przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego. W sytuacji gdy przedsiębiorstwo zostało utworzone przed zawarciem związku małżeńskiego rozliczeniu podlegają nakłady z majątku wspólnego na majątek osobisty jakim jest przedsiębiorstwo np. zakupione maszyny, nowe inwestycje.
Podsumowując, przedsiębiorstwo jednego z małżonków zawsze powinno być brane pod uwagę w sytuacji podziału majątku małżeńskiego.
Panie Mecenasie. Pprowadzę warsztat płatnerski (wyrabiam średniowieczne zbroje na zamówienie dla rycery) i firma jest na mnie. Mamy sprawę rozwodową z żoną.
Czy będziemy dzielić każdy młotek, kowadło, zążki, okucia itp.? Przecież to absurd…
Panie Leszku. Z reguły wycenie podlega całe przedsiębiorstwo i jako całość przypada jednej stronie z zobowiązaniem do spłaty drugiego małżonka. Jednak istnieją przypadki, w których korzystniej dzielić poszczególne składniki przedsiębiorstwa (firmy).
Pozdrawiam serdecznie
Panie Darku, dobrze, że prowadzi Pan ten blog. Wiele osób potrzebuje pomocy w sprawie podziału majątku. Prowadzi Pan sprawy tylko ze Śląska czy też może Pan reprezentować w innym województwie. Chodzi mi konkretnie o Kielecczyzne.
Panie Witku, dziękuję za komentarz oraz ciepłe słowa. Sprawy prowadzę głównie na terenie województwa śląskiego, jednakże nie ma przeszkód, abym reprezentował klientów na terenie całej Polski. Pozdrawiam.