Blog o prawie rodzinnym
close

Często padającym pytaniem w sprawie o podział majątku małżeńskiego jest czy firma (jednoosobowa działalność gospodarcza) jednego z małżonków podlega podziałowi.

 

Pierwszą kwestią jako należy wyjaśnić to fakt, że firma w znaczeniu prawnym to tylko nazwa. Firmą osoby fizycznej jest między innymi jej imię i nazwisko, zaś to co podlega ewentualnemu podziałowi to przedsiębiorstwo, które jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych (np. Know-how) i materialnych (np. maszyny) przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Kiedy i czy przedsiębiorstwo podlega podziałowi?

 

Zazwyczaj jest tak, że osoba prowadząca działalność gospodarczą na własny rachunek pozostaje w błogim przekonaniu, iż przedsiębiorstwo stanowi tylko jej własność ponieważ, jest zarejestrowane wyłącznie na jej nazwisko. Często przedsiębiorstwo jest traktowane jak dzieło życia. Twierdzenia takie są uzasadnione wówczas gdy osoba prowadząca działalność gospodarczą zawarła z małżonkiem umowę majątkową małżeńską tzw. intercyzę.

 

 

Jednakże, w przypadku braku intercyzy rzeczywistość prawna prezentuje się odmiennie. W pierwszej kolejności należy ustalić datę utworzenia przedsiębiorstwa. Jeżeli zostało założone po ślubie wówczas zazwyczaj całe przedsiębiorstwo wchodzi w skład majątku wspólnego. W sytuacji gdy przedsiębiorstwo zostało utworzone przed zawarciem związku małżeńskiego rozliczeniu podlegają nakłady z majątku wspólnego na majątek osobisty jakim jest przedsiębiorstwo np. zakupione maszyny, nowe inwestycje.

 

Podsumowując, przedsiębiorstwo jednego z małżonków zawsze powinno być brane pod uwagę w sytuacji podziału majątku małżeńskiego.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Mieszek Leszek pisze:

  Panie Mecenasie. Pprowadzę warsztat płatnerski (wyrabiam średniowieczne zbroje na zamówienie dla rycery) i firma jest na mnie. Mamy sprawę rozwodową z żoną.

  Czy będziemy dzielić każdy młotek, kowadło, zążki, okucia itp.? Przecież to absurd…

  • Panie Leszku. Z reguły wycenie podlega całe przedsiębiorstwo i jako całość przypada jednej stronie z zobowiązaniem do spłaty drugiego małżonka. Jednak istnieją przypadki, w których korzystniej dzielić poszczególne składniki przedsiębiorstwa (firmy).

   Pozdrawiam serdecznie

   • Avatar Witek pisze:

    Panie Darku, dobrze, że prowadzi Pan ten blog. Wiele osób potrzebuje pomocy w sprawie podziału majątku. Prowadzi Pan sprawy tylko ze Śląska czy też może Pan reprezentować w innym województwie. Chodzi mi konkretnie o Kielecczyzne.

    • Panie Witku, dziękuję za komentarz oraz ciepłe słowa. Sprawy prowadzę głównie na terenie województwa śląskiego, jednakże nie ma przeszkód, abym reprezentował klientów na terenie całej Polski. Pozdrawiam.

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.