Blog o prawie rodzinnym
close
Do którego sądu należy złożyć wniosek o podział majątku po rozwodzie?
Dariusz Wójcik
lis 08, 2016

question-mark-1495858_640

Wielokrotnie spotykam się z pytaniem, w którym sądzie będzie toczyć się postępowanie o podział majątku po rozwodzie.

 

Odpowiedź na tak zadane pytanie należy rozpocząć od przedstawienia struktury sądów powszechnych tj. podziału na sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie zawsze będzie rozpoznawał sąd rejonowy, a w przypadku złożenia odwołania od postanowienia sądu rejonowego – sąd okręgowy.

Przykładowo, w obszarze działalności Sądu Okręgowego w Gliwicach znajdują się następujące sądy: Sąd Rejonowy w Gliwicach, Sąd Rejonowy w Jastrzębiu – Zdroju, Sąd Rejonowy w Raciborzu, Sąd Rejonowy w Rybniku, Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej, Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach, Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim, Sąd Rejonowy w Zabrzu oraz Sąd Rejonowy w Żorach.

 

Który właściwy?

 

Sąd Rejonowy w którego okręgu znajduje się majątek podlegający podziałowi. Jeżeli majątek znajduje się na obszarze kilku sądów rejonowych wówczas osoba składająca wniosek ma prawo wyboru właściwego sądu rejonowego.

 

Przykład: Pani Aneta rozwiodła się z Panem Markiem, ich majątek wspólny to samochód oraz mieszkanie w Rybniku. Który sąd będzie właściwy do złożenia wniosku o podział majątku? Sąd Rejonowy w Rybniku Wydział Cywilny, ponieważ majątek (mieszkanie) znajduje się na obszarze działalności tego sądu.

 

W przypadku, gdyby do majątku wspólnego wchodziłoby mieszkanie w Rybniku oraz działka w Marklowicach, wówczas sądem właściwym będzie Sąd Rejonowy w Rybniku oraz Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim. W tym przypadku osoba składająca wniosek ma prawo wyboru sądu.

 

Należy pamiętać, że składając wniosek o podział majątku wspólnego, nie można w sposób dowolny wybrać właściwego sądu.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.