Wielokrotnie spotykam się z pytaniem, w którym sądzie będzie toczyć się postępowanie o podział majątku po rozwodzie.
Odpowiedź na tak zadane pytanie należy rozpocząć od przedstawienia struktury sądów powszechnych tj. podziału na sądy rejonowe, okręgowe i apelacyjne. Sprawy o podział majątku wspólnego po rozwodzie zawsze będzie rozpoznawał sąd rejonowy, a w przypadku złożenia odwołania od postanowienia sądu rejonowego – sąd okręgowy.
Przykładowo, w obszarze działalności Sądu Okręgowego w Gliwicach znajdują się następujące sądy: Sąd Rejonowy w Gliwicach, Sąd Rejonowy w Jastrzębiu – Zdroju, Sąd Rejonowy w Raciborzu, Sąd Rejonowy w Rybniku, Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej, Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach, Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim, Sąd Rejonowy w Zabrzu oraz Sąd Rejonowy w Żorach.
Który właściwy?
Sąd Rejonowy w którego okręgu znajduje się majątek podlegający podziałowi. Jeżeli majątek znajduje się na obszarze kilku sądów rejonowych wówczas osoba składająca wniosek ma prawo wyboru właściwego sądu rejonowego.
Przykład: Pani Aneta rozwiodła się z Panem Markiem, ich majątek wspólny to samochód oraz mieszkanie w Rybniku. Który sąd będzie właściwy do złożenia wniosku o podział majątku? Sąd Rejonowy w Rybniku Wydział Cywilny, ponieważ majątek (mieszkanie) znajduje się na obszarze działalności tego sądu.
W przypadku, gdyby do majątku wspólnego wchodziłoby mieszkanie w Rybniku oraz działka w Marklowicach, wówczas sądem właściwym będzie Sąd Rejonowy w Rybniku oraz Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim. W tym przypadku osoba składająca wniosek ma prawo wyboru sądu.
Należy pamiętać, że składając wniosek o podział majątku wspólnego, nie można w sposób dowolny wybrać właściwego sądu.
Dodaj komentarz