Kilka dni temu, przed rozprawą na korytarzu sądowym, zadano mi pytanie co się dzieje z obrączką ślubną po rozwodzie? Czy podlega rozliczeniu w sprawie o podział majątku, czy nie?
Jeżeli obrączki zostały kupione przed zawarciem związku małżeńskiego – taka sytuacja najczęściej występuje w praktyce – wówczas obrączki nie wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków. Majątek wspólny powstał bowiem po zakupie obrączek, w chwili zawarcia związku małżeńskiego. Obrączki w takiej sytuacji nie podlegają rozliczeniu w sprawie o podział majątku wspólnego byłych małżonków.
Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której jedno z małżonków w czasie trwania małżeństwa gubi obrączkę, a w miejsce zguby małżonkowie kupują nową. Czy w opisanej sytuacji obrączka wejdzie do majątku wspólnego? Nie, ponieważ obrączka powinna być traktowana jako przedmiot służący do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków i wchodzi do majątku osobistego małżonków.
A co z inną biżuterią? Też jest rozpatrywana jako rzecz osobistego użytku? Wyobraźmy sobie sytuację, że żona w trakcie małżeństwa zakupiła sobie za wspólne pieniądze/dostała od męża na prezent, biżuterię wartą ok. 30 tysięcy złotych. Czy podlega ona podziałowi po ślubie? Jak rozpatrywać czy coś jest rzeczą osobistego użytku? Czy np. kij golfowy należy do takich rzeczy czy już nie?
Witam Pani Magdo,
Tak jak obiecałem, odpowiedź na Pani pytanie znajdzie Pani w ostatnim wpisie : https://podziel.com/przedmioty-osobiste-w-podziale-majatku-wspolnego/
Pozdrawiam
Witam Pani Magdo,
Dziękuję za komentarz. Pani pytanie jest na tyle obszerne, że odpowiem na nie szczegółowo w kolejnym wpisie, w dniu jutrzejszym.
Pozdrawiam
A co z pierścionkiem zaręczynowym?
Z pierścionkiem zaręczynowym raczej nie powinno być problemu, ponieważ był to prezent otrzymany przed ślubem więc i przed powstaniem wspólności majątkowej?
Dokładnie tak, pierścionek zaręczynowy nie wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków i nie podlega podziałowi.
Czy po rozwodzie i rozdzielności majątkowej musze odda byłemu mezowi obrączkę? Czy ma prawo mnie oskarżyć o kradzież? .
Dodam jeszcze że oskarza mnie o kradzież jego obraczki. Czy jeśli jestem w posiadaniu tej jego obraczki musze mu oddać?