Blog o prawie rodzinnym
close

wedding-rings-949106_640

Kilka dni temu, przed rozprawą na korytarzu sądowym, zadano mi pytanie co się dzieje z obrączką ślubną po rozwodzie? Czy podlega rozliczeniu w sprawie o podział majątku, czy nie?

 

Jeżeli obrączki zostały kupione przed zawarciem związku małżeńskiego – taka sytuacja najczęściej występuje w praktyce – wówczas obrączki nie wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków. Majątek wspólny powstał bowiem po zakupie obrączek, w chwili zawarcia związku małżeńskiego.  Obrączki w takiej sytuacji nie podlegają rozliczeniu w sprawie o podział majątku wspólnego byłych małżonków.

 

Nie trudno sobie wyobrazić sytuację, w której jedno z małżonków w czasie trwania małżeństwa gubi obrączkę, a w miejsce zguby małżonkowie kupują nową. Czy w opisanej sytuacji obrączka wejdzie do majątku wspólnego? Nie, ponieważ obrączka powinna być traktowana jako przedmiot służący do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków i wchodzi do majątku osobistego małżonków.

 

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze
 • Avatar Magda pisze:

  A co z inną biżuterią? Też jest rozpatrywana jako rzecz osobistego użytku? Wyobraźmy sobie sytuację, że żona w trakcie małżeństwa zakupiła sobie za wspólne pieniądze/dostała od męża na prezent, biżuterię wartą ok. 30 tysięcy złotych. Czy podlega ona podziałowi po ślubie? Jak rozpatrywać czy coś jest rzeczą osobistego użytku? Czy np. kij golfowy należy do takich rzeczy czy już nie?

 • Witam Pani Magdo,

  Dziękuję za komentarz. Pani pytanie jest na tyle obszerne, że odpowiem na nie szczegółowo w kolejnym wpisie, w dniu jutrzejszym.

  Pozdrawiam

 • Avatar Ola pisze:

  A co z pierścionkiem zaręczynowym?

 • Avatar Magda pisze:

  Z pierścionkiem zaręczynowym raczej nie powinno być problemu, ponieważ był to prezent otrzymany przed ślubem więc i przed powstaniem wspólności majątkowej?

 • Avatar Daria pisze:

  Czy po rozwodzie i rozdzielności majątkowej musze odda byłemu mezowi obrączkę? Czy ma prawo mnie oskarżyć o kradzież? .

 • Avatar Daria pisze:

  Dodam jeszcze że oskarza mnie o kradzież jego obraczki. Czy jeśli jestem w posiadaniu tej jego obraczki musze mu oddać?

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  ZOBACZ TAKŻE
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 08, 2015
  Podział majątku wspólnego. Kiedy?
  Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 11, 2015
  Umowa o podział majątku wspólnego
  Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
  Czytaj dalej
  Dariusz Wójcik
  lis 16, 2015
  Koszty umowy o podział majątku wspólnego
  W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

  GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

  Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

  SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

  ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

  otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

  Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
  Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.