Blog o prawie rodzinnym
close

architecture-1536566_640

Ostatnio sporządzałem odpowiedź na ciekawy wniosek o podział majątku. Była żona wniosła do sądu o przyznanie jej kwoty 150 tysięcy złotych tytułem spłaty połowy własności mieszkania. Nieruchomość w ocenie byłej żony wchodziła w skład majątku wspólnego, ponieważ stanowiła prezent ślubny od męża.

 

Czy na pewno?

 

Po przeanalizowaniu sprawy okazało się, że mieszkanie zostało kupione przez byłego męża kilka, a dokładnie dwa dni przed ślubem byłych małżonków. Pieniądze na zakup mieszkania pochodziły wyłącznie z oszczędności byłego męża. Dlatego w odpowiedzi wnieśliśmy o oddalenie wniosku.

 

Byłej żonie nie przysługiwała spłata, ponieważ do majątku wspólnego byłych małżonków weszło to co nabyli w trakcie trwania wspólności majątkowej. Wspólność majątkowa rozpoczyna się bowiem od momentu zawarcia związku małżeńskiego.

 

Dlatego mieszkanie nabyte przez byłego męża przed zawarciem małżeństwa wchodzi w skład jego majątku osobistego i nie podlega podziałowi.

 

Mieszkanie nie mogło stanowić prezentu męża dla żony, ponieważ przeniesienie własności nieruchomości powinno nastąpić w formie aktu notarialnego, lub małżonkowie mogli w formie umowy rozszerzyć wspólność małżeńską o to mieszkanie, czego nie uczynili.

 

Sąd przyznał rację naszej argumentacji oddalając żądania byłej żony. Małżonkowie byli małżeństwem zaledwie kilka miesięcy, a ich majątkiem było wyłącznie wyposażenie mieszkania oraz oszczędności znajdujące się na wspólnym koncie. Wszystkie te przedmioty, oraz pieniądze zostały rozdzielone pomiędzy małżonków ugodowo w formie umowy jeszcze przed postępowaniem sądowym. Dlatego sąd nie miał co dzielić. Podział majątku zakończył się na jednej rozprawie – zgodnie z planem.

Dariusz Wójcik
Dariusz Wójcik
Podziel się ze światem szczyptą informacji o sobie. Mogą one zostać upublicznione. ZOBACZ TEŻ MOJE INNE WPISY

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ZOBACZ TAKŻE
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 08, 2015
Podział majątku wspólnego. Kiedy?
Blog poświęcony jest między innymi tematyce związanej z podziałem majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami albo byłymi małżonkami, stąd na wstępie należy postawić pytanie: Kiedy możemy dokonać podziału majątku wspólnego?   Zasadą jest, że podział majątku wspólnego jest możliwy dopiero z chwilą ustania wspólności majątkowej między małżonkami.   Wspólność majątkowa, która powstała z […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 11, 2015
Umowa o podział majątku wspólnego
Umowa o podział majątku wspólnego w wielu przypadkach jest najlepszym sposobem na dokonanie podziału po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami np. na skutek orzeczenia rozwodu. Kiedy ustaje wspólność majątkowa pomiędzy małżonkami, dowiesz się z mojego wcześniejszego artykułu.   Umowny podział majątku w odróżnieniu od podziału sądowego jest o wiele szybszy i tańszy, nie wymaga przeprowadzania […]
Czytaj dalej
Dariusz Wójcik
lis 16, 2015
Koszty umowy o podział majątku wspólnego
W poprzednim artykule opisałem umowny podział majątku wspólnego, który jest według mnie dobrym sposobem na dokonanie podziału, w sytuacji gdy pomiędzy stronami nie ma co do tego sporu. Jakiej wysokości koszty pociąga za sobą umowny podział majątku wspólnego? Koszty te są zależne od formy umowy.   Umowa w formie pisemnej, w zasadzie wiąże się wyłącznie […]

GW LEGAL GRABIEC & WÓJCIK

Kancelaria skupia prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktykowanym obszarze prawa. Prowadzimy te sprawy, w których możemy zapewnić Ci wsparcie prawników wysokiej klasy specjalistów w danej dziedzinie.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

otrzymasz bezpłatne podsumowanie najciekawszych artykułów w miesiącu - bez spamu

Klikając "ZAPISZ SIĘ" akceptujesz Politykę Prywatności
Jak każda strona, ta również korzysta z ciasteczek - więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.